W zeszłą niedzielę ulicami Tajpej przeszedł protest ponda 10 tysięcy wyznawców taoizmu, którzy sprzeciwili się planom rządu dążącego do wprowadzenia ograniczeń w paleniu kadzideł i tzw. piekielnych pieniędzy w czasie uroczystości religijnych.

Władzę – ponoć – próbują w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem powietrza… W planach jest też ograniczenie używania sztucznych ogni oraz petard.

To prawda, że w czasie spalania kadzideł wydzielają się pyły PM2.5 oraz benzen czy metylbenzen, ale trudno uwierzyć, żeby źródłem zanieczyszczeń na Tajwanie były taoistyczne czy buddyjskie świątynie.

Zanieczyszczenie jest generowane przede wszystkim przez przemysł i tysiące pojazdów napędzanych benzyną – zwłaszcza skuterów. Poważnym źródłem zanieczyszczenia jest też kontynent, z nad którego wiatry przynoszą na wyspę wszelkie znane i nieznane ludzkości substancje.

Oczywiście, trudno zakazać ludziom jeździć skuterami, czy zamknąć przemysł, więc szuka się spektakularnych – acz niewiele zmieniających postać rzeczy – celów. Władza się wykaże, że coś robi, choć nic się nie zmieni.

Protestujący uważają, że „joss paper”, sztuczne ognie czy kadzidła są niezbędnym elementem ceremoniału religijnego oraz są uświęcone tradycją sięgającą tysięcy lat. Nic dziwnego, że około setce świątyń taoistycznych z całego kraju udało się zorganizować całkiem spory protest, który przeszedł ulicami stolicy w akompaniamencie cymbałów i tradycyjnej muzyki.

W odpowiedzi przedstawiciele rządu szybko oświadczyli, że nie planują wprowadzić żądnego zakazu czy ograniczeń, a jedynie będą „apelować do organizacji religijnych o zachowanie umiaru.” Podobno w jednej ze świątyń już zaprzestano palenia kadzideł, a w innej zastąpiono odpalanie petard… nagraniem.

Nie sądzę by się to jednak szerzej przyjęło. Nie wyobrażam sobie chińskiego święta bez serii głośnych petard. Także dym z kadzidełek składanych przez wiernych jest chyba nieodzowny dla każdej chińskiej świątyni bez względu na denominację.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] czas temu pisałem o protestach taoistów na Tajwanie przeciwko planom rządu zakazania palenia kadzideł i „piekielnych pieniędzy” (冥币 […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.