Australian Financial Review (Australijski Przegląd Finansowy) napisał w weekend o planach stworzenia przez Stany Zjednoczone, Japonię, Indie i Australię alternatywnego projektu dla inicjatywy ChRL tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku (OBOR). Plany nowej inicjatywy mają się znaleźć w tym tygodniu na agendzie spotkania premiera Australii Malcolma Turnbulla z Donaldem Trumpem.

Anonimowe źródło w departamencie stanu, na które powołuje się australijski Przegląd, twierdzi jednak, że projekt jest dopiero na etapie „powstawania” i nie jest jeszcze na tyle dojrzały by zostać przedstawiony opinii publicznej.1

OBOR przeżywa swoje wzloty i upadki, ale nie zmienia to faktu, że postępuje do przodu i pozostali gracze na arenie międzynarodowej muszą się do niego ustosunkować. Gra na zwłokę i postawa wyczekiwania się nie sprawdzają, co pokazuje choćby kryzys na Malediwach.

Nawet pomijając wymiar geopolityczny, fakt, że OBOR może objąć ponad 4 miliardy ludzi i 60% światowego PKB2 powoduje, iż nie można go dalej ignorować, a brak działania pozostawia de facto Pekinowi wolną rękę. Z drugiej strony, trudno nie być sceptycznym co do zdolności administracji amerykańskiej do zbudowania realnej alternatywy.

Po fiasku TPP Waszyngtonowi nie będzie łatwo przekonać regionalnych partnerów, że potrafi zaangażować się politycznie i finansowo w nowy projekt, a zwłaszcza, że zmiana administracji – czy to nastąpi w kolejnym cyklu wyborczym, czy później – nie zatopi kolejnego projektu. Jakakolwiek alternatywa dla OBOR musi być zaprojektowana i wdrażana w skali dziesięcioleci, a jest to perspektywa czasowa przerastająca horyzont wyobraźni decydentów w Waszyngtonie.


1 Jeżeli tak jest, to po co robić przeciek? Czy to tzw. „szczur”, puszczony by zobaczyć reakcję zainteresowanych stron bez podejmowania żadnych zobowiązań?
2 Według Oxford Economics, przynajmniej.

Na zdjęciu: Antychiński protest na Filipinach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.