file-photo-of-chinese-vic-006

Donald Trump zapowiedział w krótkim filmie udostępnionym na Youtube, iż jego pierwszą decyzją jako prezydenta będzie wycofanie Stanów Zjednoczonych z TPP. Obawiam się, że radość wyborców Trumpa będzie jednak krótkotrwała.

Oznacza to praktycznie śmierć paktu, ale rezygnacja Waszyngtonu otwiera z kolei drogę Pekinowi do zaproponowania własnego projektu.

TPP był pomyślany jako sposób na zablokowanie ChRL. Stany Zjednoczone i Japonia miały narzuć normy handlu i biznesu – zaczynając od standardów środowiskowych i norm bezpieczeństwa po prawa pracownicze oraz użycie odnawialnej energii. Wygląda na to, że teraz będzie o tym decydował Pekin.

O kształcie globalnej gospodarki decyduje największy rynek i bez TPP, który miał objąć 40% globalnego handlu, to ChRL będzie narzucać światu swoje standardy, które raczej nie przysłużą się poprawie życia czy pozycji społecznej pracowników nie tylko w Azji, ale też w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Dywagacje Trumpa o porozumieniach bilateralnych to mrzonka. Ich negocjacja trwa całymi latami i nie obejmuje całego łańcucha współpracy międzynarodowej. W efekcie w większości regulują one tylko niewielką część handlu parterów. Równocześnie akurat TPP mógł poprawić konkurencyjność amerykańskich producentów.

Niestety większość ludzi nie potrafi powiązać negatywnych zjawisk ze swoimi wyborami politycznym z przed lat. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy mieli do czynienia z dalszym nakręcaniem spirali populizmu.

No cóż, jak to powiedział Churchill:

The strongest argument against democracy is a five minute discussion with the average voter.
[Najsilniejszym argumentem przeciwko demokracji jest pięciominutowa dyskusja z przeciętnym wyborcą.]

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. […] fiasku TPP Waszyngtonowi nie będzie łatwo przekonać regionalnych partnerów, że potrafi zaangażować […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] nie wszystko. Dzisiejsze TPP to już nie jest TPP, z którego Trump wystąpił. Pozostałe państwa kontynuują implementację paktu, ale w zmienionej formie pod nazwą: […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Sądzę, że cała inicjatywa jest raczej próbą ratowania wizerunku po fiasku, jakim było wycofanie się Trumpa z TPP, a to było realnym zagrożeniem dla ambicji […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 4. […] TPP11, od jedenastu państw członkowskich, które zdecydowały się wprowadzić w życie TPP po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez Trumpa. Jest to skutek ratyfikacji CPTPP przez australijski parlament w zeszłą środę, co oznacza, że […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.