Ciekawa wiadomość z ChRL w tle. 30 grudnia tego roku wejdzie w życie Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP), zwany też TPP11, od jedenastu państw członkowskich, które zdecydowały się wprowadzić w życie TPP po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez Trumpa. Jest to skutek ratyfikacji CPTPP przez australijski parlament w zeszłą środę, co oznacza, że został osiągnięty konieczne minimum sześciu państw,1 aby implementować porozumienie.

CPTPP jest odnowionym TPP, co nie oznacza, że jest to prosta kontynuacja pierwotnego porozumienia, minus Amerykanie. CPTPP to kompleksowe porozumienie, które obniży bariery dla kanadyjskiej czy australijskiej żywności, ale równocześnie zmusi Wietnam do przestrzegania wyższych standardów.

Podobno także Wielka Brytania chciałaby dołączyć do CPTPP, ale to raczej jedna z mrzonek Brexitowców.

Paradoksalnie nie jest to dobra wiadomość ani dla Pekinu, ani dla Waszyngton, ponieważ uczyni uczestników silniejszymi zarówno w negocjacjach z ChRL jak i Stanami Zjednoczonymi. Co prawda Trump przebąkiwał, że mógłby wrócić do TPP, ale jak można było przewidzieć skończyło się na gadaniu. Teraz, kiedy CPTPP wchodzi w życie, będzie to bardzo trudne. Co ciekawe to administracja Obamy zaprojektowała tak TPP, aby maksymalnie wzmocnić pozycję uczestników w relacjach zewnętrznych, przede wszystkim wobec ChRL, ale wtedy wszyscy uważali, że Waszyngton będzie grał pierwsze skrzypce w całym porozumieniu.

Jednak największą ironią jest fakt, iż to izolacjonistyczna polityka Trumpa zmobilizowała sygnatariuszy CPTPP do działania.

Pekin ma jeszcze nadzieję, że uda mu się nakłonić inne państwa do Regional Comprehensive Economic Partnership (RCEP),2 które miało być panazjatyckim porozumieniem o wolnym handlu, ale sprzeciw Indii, czy wejście w życie CPTPP powoduje, że perspektywy RCEP się oddalają, mimo że negocjatorzy mówią o dużych postępach, więc jednak… kto wie?


1 Wcześniej uczyniły to Kanada, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia i Singapur.
2 Do RCEP miałyby wejść obok ChRL także: Indie, Australia, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia oraz 10 państw ASEAN: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos, Myanmar i Kambodża.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Tokio w regionie jest teraz CPTPP, ponieważ daje ono najlepsze szanse na powstrzymanie ekspansji gospodarczej Pekinu w Azji […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] złożył wczoraj formalny wniosek o przyjęcie do Kompleksowego i Progresywnego Porozumienia o Partnerstwie Transpacyficznym (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership, CPTPP) na ręce Damiena […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.