Autor: Chan Koonchung
Tytuł: The Fat Years (Tłuste lata)
Wydawnictwo: Doubleday (2011)

Po krzywdzie, jaką wyrządziłem swojemu umysłowi przebrnąwszy przez książkę Xi Jinping, stwierdziłem, że w tym tygodniu zasługuję na coś lekkiego, co nie obciąży mnie zbyt specjalnie. Wybór padł na powieść Chan Koonchunga, „Tłuste lata”. Ostatecznie książka nie okazała się jednak tak lekka, jak się zapowiadała.

„Tłuste lata” to powieść futurystyczna, ale równie dobrze można by powiedzieć, że to rozprawa społecznopolityczna na temat współczesnych Chin, w futurystycznym szafarzu.

Punktem wyjścia jest znikniecie całego miesiąca z kronik i pamięci wszystkich ludzi w Chinach. Cały kraj uległ zbiorowej amnezji i nikt nie wie, co się wydarzyło w tym okresie. Możemy przeczuwać, że musiało to być coś strasznego, że reżim zdecydował się usunąć cały miesiąc ze zbiorowej pamięci Chińczyków, ale sami Chińczycy są szczęśliwi i tylko nieliczni próbują dowiedzieć się, co się stało i jak władzom udało się to wymazać z pamięci wszystkim mieszkańcom ChRL.

Bohaterami książki jest grupa przypadkowych znajomych, których łączy obsesja na punkcie dowiedzenia się do czego właściwie doszło. W końcu decydują się porwać wysoko postawionego dygnitarza, aby wydusić z niego informacje. Śledząc ich działania mamy okazję poznać, jak działa reżim i muszę przyznać, że stanowi to całkiem sprawny opis jego realnego pierwowzoru. W niektórych momentach wręcz zapominamy, że czytamy powieść futurystyczną, a nie esej polityczny. Rozumiem, że nie każdemu może to odpowiadać, ale dla mnie bomba.

Polecam!

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.