Kiedy w 2015 roku pisałem o możliwości przerobienia przez Japonię helikopterowców na lotniskowce to wydawało się czystą fantazją, a dzisiaj? Japońskie media donoszą, że dwa helikopterowce klasy Izumo zostaną przebudowane na lotniskowce. Równocześnie ogłoszono, że Tokio zakupi setkę myśliwców piątej generacji F-35 za sumę 8,8 miliarda USD.

Oficjalne decyzje mają być podana do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu wraz z publikacją nowych wytycznych dla Sił Samoobrony. Należy pamiętać, że setka nowych F-35 dołączy do już zakupiony 42 sztuk. Jeszcze we wrześniu br. premier, Shinzo Abe mówił, że dostawy nowoczesnego uzbrojenia są kluczowe dla wzmocnienia zdolności obronnych Japonii.

O tym, że nowe helikopterowce są de facto ukrytymi lotniskowcami, mówiło się już, kiedy wchodził na służbę pierwszy z nich, Izumo. Samo porównanie rozmiarów z helikopterowcami klasy Hyuga (na pierwszym planie na zdjęciu) pokazuje, że mamy do czynienia z czymś innym. W połączeniu z samolotami pionowego, czy też skróconego startu, jak F-35 można relatywnie szybko otrzymać w miarę przyzwoity lotniskowiec.

Japońska konstytucja zabrania posiadani broni ofensywnych, a za taką długo uznawano lotniskowce. Podejrzewam, że wciąż wielu będzie podnosić podobne argumenty. Jednak sytuację zmieniła ChRL swoim programem budowy floty lotniskowców. To pokazuje, że definicja tego, co jest bronią „ofensywną“ lub „defensywną“ jest bardzo umowna i zależy od kontekstu. Dzisiaj bez lotniskowców Japonia nie może się obronić przed atakiem ChRL na wyspy Senkaku (Diaoyu), więc nagle lotniskowce stają się bronią defensywną.

Cała sprawa pokazuje też iluzoryczność programu zbrojeniowego Pekinu. Owszem, rosną zdolności ofensywne ALW, ale nie odbywa się to w próżni międzynarodowej. Inni reagują na zbrojenia Pekinu i choć Marynarka ALW za parę lat będzie miała trzy lotniskowce to będzie miała na przeciwko siebie już nie tylko amerykańskie jednostki, ale także japońskie.

Kto następny w budowie własnych lotniskowców? Australia?

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] się jedynie z jednostek o napędzie konwencjonalnym. 2 W tej chwili pośrednim wyjściem jest przerabianie jednostek klasy Izumo na małe lotniskowce, z których będą operować F-35 w wersji morskiej, zdolne do pionowego […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.