Agencja “Prasowa” Xinhua potwierdziła oficjalnie informację, iż trwa budowa trzeciego lotniskowca dla marynarki ALW – zgodnie z przewidywaniami, o których pisałem w marcu br. Brak jednak informacji, czy będzie to jednostka o napędzie atomowym.

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch lotniskowców – Liaoning i „Type 001A1 – nowy okręt będzie wyposażony prawdopodobnie w katapultę. Wskazują na to nie tylko dostępne szkice, ale też jego rozmiary. Oznacza to zniknięcie charakterystycznej „skoczni narciarskiej”, która ułatwia startującym samolotom „złapanie” ciągu. Katapulty pozwalają na start cięższych samolotów, na przykład z większym ładunkiem bomb.

Niektóre media spekulują, że nowy lotniskowiec może być także wyposażony w działo elektromagnetyczne, testowane obecnie przez Marynarkę ALW. Osobiście zastanawiam się jednak, jaki sens miałoby uzbrajanie lotniskowca w ten typ broni. Z zasady nie są to jednostki, które powinny znaleźć się w bezpośrednim starciu z przeciwnikiem. Możliwe, że niektórzy „dziennikarze” mylą działo elektromagnetyczne z katapultą elektromagnetyczną (w opozycji do obecnie używanych powszechnie pneumatycznych) testowaną na USS Ford, nowym lotniskowcu atomowym US Navy.

Informację o trzecim lotniskowcu podano w rocznice pierwszego lądowania samolotu na Liaoning i wydaje się, że jest to przede wszystkim elementem budowania morale w obliczu wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.


1 Mimo że „Type 001A” przeszedł już pierwsze próby morskie, wciąż nie znamy nazwy nowej jednostki, która ma wejść do służby w październiku przyszłego roku na siedemdziesiątą rocznicę powołania ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] że wciąż wielu będzie podnosić podobne argumenty. Jednak sytuację zmieniła ChRL swoim programem budowy floty lotniskowców. To pokazuje, że definicja tego, co jest bronią „ofensywną“ lub „defensywną“ jest […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.