120925-aircraft-carrier-china-546a.photoblog600Pierwszy i jedyny lotniskowiec ChRL „Liaoning” (辽宁) wyruszył na próby pełnomorskie na Morze Południowochińskie. W czasie rejsu będą prowadzone też ćwiczenia stacjonujących na lotniskowcu samolotów bojowych, w tym działania patrolowe i obrona strefy powietrznej.

W Manili uważa się, iż jest to wstęp do ustanowienia przez Pekin nowej strefy kontroli powietrznej, analogicznej do utworzonej w zeszłym tygodniu na Morzu Wschodniochińskim. Filipiny po przejściu tajfunu Haiyan są skoncentrowane na sytuacji wewnętrznej. Nie jest przypadkiem, że Pekin akurat teraz wysyła swój lotniskowiec w sporny region, mimo że okręt nie jest jeszcze w pełni gotowy do akcji.

Ciekawe będzie reakcja Wietnamu i Stanów Zjednoczonych. Wygląda, że w niecałe czterdzieści lat od zakończenia wojny wietnamskiej dzięki działaniom Pekinu sojusz Hanoi i Waszyngtonu jest bliżej niż kiedykolwiek.

Opublikował/a Michał Bogusz

4 Comments

 1. Michał. Masz jakieś dane, jak sami Chińczycy oceniają potencjał bojowy tego okrętu?

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Dla nich jest to jednostka szkoleniowo-eksperymentalna. Celem jest przeszkolenie pilotów i załogi oraz przetestowanie wielu alternatywnych rozwiązań. To wszystko ma dopiero posłużyć do zbudowania własnego modelu lotniskowca, który będzie bazą do budowy kilku nowych jednostek. W tej chwili ma bardziej służyć jako straszak niż rzeczywista siła.

   Polubienie

   Odpowiedz

 2. […] ALW ma już na wyposażeniu jeden lotniskowiec, Liaoning (CV16), ale jego kadłub i większość wyposażenia odkupiono od Ukrainy i jest to sowiecka konstrukcja z […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] przeciwieństwie do pierwszych dwóch lotniskowców – Liaoning i „Type 001A”1 – nowy okręt będzie wyposażony prawdopodobnie w katapultę. Wskazują na to […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.