Prawie minął rok, od kiedy przewidywałem, że Afrykański pomór świń stanie poważnym problemem dla KPCh. Ceny wieprzowiny wciąż rosną. W sierpniu cena wieprzowiny wzrosła o 46,7% (rok do roku), w lipcu był to jeszcze wzrost 27% (rok do roku).

Ceny wieprzowiny przełożyły się na ogólny wzrost cen żywności w sierpniu o 10%. Brak wieprzowiny oznacza wzrost popytu na inne rodzaje mięsa, a z tym się wiążą dalsze podwyżki. Ceny innych rodzajów mięsa skoczyły między 11,6% a 12,5%. Rosną jednak także ceny świeżych owoców. 24% (rok do roku) w sierpniu po podwyżkach sięgających 39% (rok do roku) w lipcu, ale sierpniowa korekta ma raczej charakter sezonowy. Nic dziwnego, że Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o 2,8% (rok do roku), przewyższając oczekiwane 2,6%.

W ciągu roku ChRL straciła około połowę populacji świń, przede wszystkim wskutek szerzenia się Afrykańskiego pomoru świń. Rozprzestrzeniania się choroby, jak było to łatwe do przewidzenia, wynika przede wszystkim z powszechnej korupcji i tendencji do zamiatania niewygodnych rzeczy pod dywan. W efekcie nie ma mowy o prowadzeniu realnej i skutecznej walki z chorobą. Na spadek populacji trzody chlewnej nakłada się wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i ograniczenia w imporcie paszy, przede wszystkim soi i kukurydzy, co przekłada się na wzrost kosztów hodowli.

Pekin stara się ad hoc zapobiec wzrostowi cen poprzez zmniejszenie poziomu rezerw obowiązkowych, co umożliwia władzom prowincjonalnym rzucenie na rynek części zapasów strategicznych. Inne decyzje znoszą ograniczenia w lokalizacji farm, co raczej ułatwi tylko rozprzestrzenianie się choroby. Wprowadzono wreszcie ubezpieczenia trzody chlewnej (do tej pory hodowcy nie dostawali żadnych odszkodowań za padłe zwierzęta) oraz uruchomiono preferencyjne kredyty. Zwiększany jest też import, a władzom fitosanitarnym nakazano „usprawnienie” procedur, co w partyjnej nowomowie oznacza, że od teraz zamiast utrudniać to mają maksymalnie ułatwiać import wieprzowiny. Lecz ani import, ani redukcja rezerw – całość rezerw mrożonej wieprzowiny w ChRL szacuje 990 tysięcy ton – nie wypełni dziury na rynku szacowanej na 10 mln ton.

Czy to pozwoli odbudować krajową produkcje wieprzowiny? Możliwe, że do pewnego stopnia, ale kluczowe wydaje się skuteczne zwalczanie Afrykańskiego pomoru świń, a tutaj nie widzę postępów.

Inflacja cen żywności komplikuje walkę ze spowolnieniem gospodarczym. Ludowy Bank Chin ogłosił w piątek redukcję w poziomie rezerw obowiązkowych banków komercyjnych, co jest sygnałem dalszego luzowania finansowego. Oficjalnie jest mowa, że inflacja cen żywności nie jest przeszkodą, ale trudno nie zauważyć, że będzie musiało się to przełożyć na pogłębienie inflacji w ogóle.

Rosnące ceny żywności już są źródłem niezadowolenia społecznego. Rzucą się też cieniem na obchody siedemdziesiątej rocznicy ustanowienia ChRL. Możliwe, że z perspektywy Chin kontynentalnych będzie to o wiele dłuższy cień niż protest w Hong Kongu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.