Autor: Robert Spalding
Tytuł: Stealth War: How China Took Over While America’s Elite Slept (Ukryta wojna: Jak Chiny przejęły kontrolę, kiedy amerykańskie elity spały)
Wydawnictwo: Penguin Random House (2019)

Gen. Rober Spalding, emerytowany generał lotnictwa, były attaché wojskowy Stanów Zjednoczonych w Pekinie, gościł niedawno w Polsce i wydał własnie książkę. Oczywiście o Chinach. Jastrząb i republikanin, ale jego praca daje dobre wejrzenie w stan amerykańskiej debaty – tej konserwatywnej, ale z tego co wiemy demokraci potrafią być nawet bardziej wrodzy – o ChRL.

Spalding jest jednak znany z tego, iż jest autorem notatki, kiedy pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Trumpa, która argumentowała za przejęciem przez rząd federalny rozwoju sieci 5G w Stanach Zjednoczonych. Przeciek notatki do mediów wprowadził amerykańskie telekomy w stan histerii i skutecznie zniszczył jego karierę w administracji.

Sama książka nie jest jakoś przełomowa. Raczej zbiera znane wątki, jak działalność instytutów Konfucjusza, finansowanie thing-tanków, kradzież technologii, Inicjatywę Pasa i Szlaku, 5G, itd. Spalding koncentruje się jednak nie na działaniach ChRL, ale na bierności amerykańskich elit.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.