Każdy kto był w ostatnich latach w ChRL wie, jak trudne jest tam życie bez możliwości dokonywania płatności przez telefon komórkowy. Wiele sklepów czy restauracji nie ma terminali do kart płatniczych, a wiele miejsc już nie akceptuje gotówki, choć jest to sprzeczne z prawem.

Rynek płatności mobilnych jest zdominowany w ChRL przez Alipay, należący do Ant Financial (spółka córka Alibaba) oraz WeChat, należący do Tencent. Problem w tym, że aby używać jednego z tych serwisów trzeba było do tej pory posiadać konto w chińskim banku. Teraz jednak Alipay wystartował z wersją międzynarodową, która umożliwi turystom dokonywanie mobilnych płatności. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej Alipay przyjezdni będą mogli kupić używając zagranicznych kart kredytowych lub debetowych wirtualne karty z przedpłatą (prepaid) do zasilenia konta Alipay. Te wirtualne karty będą ważne przez 90 dni, a po ich wygaśnięciu pozostałe środki mają być automatycznie zwrócone na konto użytkownika.

Niektórzy upatrują w fenomenalnym rozwoju płatności mobilnych w ChRL symbolu, iż kraj wyprzedza Zachód w tworzeniu nowych technologii. Jednak paradoksalnie system płatności mobilnych powstał w ChRL z powodu opóźnień w rozwoju płatności za pośrednictwem kart bankowych. Visa czy Mastercard nie mogły się normalnie rozwijać, a lokalny odpowiednik, UnionPay nie radzi sobie najlepiej. Próżnię wykorzystały Alipay i WeChat. Według mnie nie jest to wyprzedzenie, ale pójście kompletnie inną ścieżką rozwoju. Osobiście nie sądzę, aby płatności mobilne – w tej formie – się rozwinęły na Zachodzie. Raczej dojdzie, czy już już dochodzi do „usmarfonienia” (ładny neologizm?) płatności bankowych, czego dobrym przykładem jest Blik.

Ruch Alipey bezspornie ułatwi życie turystom i ludziom podróżującym służbowo do ChRL. Sam pewnie skorzystam, jeżeli jeszcze dostanę wizę… 😉 Niemniej trudno nie zauważyć, że płatności mobilne, nieobjęte tajemnicą bankową i używane na platformach niezabezpieczonych szyfrowaniem, znacząco ułatwiają śledzenie aktywności użytkownika…

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] całość TikTok, a nie tylko operacje w Stanach Zjednoczonych. Negocjują z pozycji siły. 2 Pisałem kiedyś, że Alipay ma być udostępnione turystom, ale to konkurencja do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.