Aktualizacja: Naszło mnie jeszcze jedna myśl. Nakazując zabicie Sulejmaniego Trump pokazał też, że nie tylko potrafi twittować i należy traktować go serio. Poniekąd odnowił swoje oblicze jako nieobliczalnego i to w momencie, kiedy Pekinowi wydawało się, że już go rozgryzł.

Nie jestem specjalistą od Iranu, więc nie dołączę do chóru nieodkrytych samo zadeklarowanych iranistów. Niemniej sprawa likwidacji, czy też zabójstwa,1 Kassima Sulejmaniego wiąże się także z Chinami.

Okazuje się, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo rozmawiał z członkiem Biura Politycznego Yang Jiechi (杨洁篪) o sprawie Sulejmaniego i Iranie. Yang jest też Dyrektorem Biura Komisji ds. Polityki Zagranicznej KC KPCh i de facto organizuje jej prace, chociaż przewodniczącym pozostaje Xi Jinpping. W rzeczywistości to Yang nadzoruje w imienu kierownictwa politykę zagraniczną ChRL.

Rozmowa Pompeo z Yang ma dwa ciekawe aspekty.

Po pierwsze, Pompeo nie zadzwonił do swojego odpowiednika, ministra spraw zagranicznych Wang Yi (王毅). Nie tracił czasu i dał Chińczykom do zrozumienia, że Amerykanów nie interesuje rozmowa z pośrednikami, którzy nie mają nic do powiedzenia.

Po drugie, spodziewany przez wszystkich wybuch jeszcze większego chaosu na Bliskim Wschodzie, to dar niebios, a raczej Trumpa dla Pekinu. Trudno uwierzyć, aby w najbliższych miesiącach – jeżeli przewidywania specjalistów się sprawdzą – i Bliski Wschód zapłonie, Waszyngton miał czas i uwagę, aby wywierać dalej presję na Pekin.

Co gorsza, w Pekinie mogą pomyśleć, że Stany Zjednoczone zajęte na Bliskim Wschodzie, nie będą wstanie skutecznie działać na Dalekim Wschodzie. Za dziesięć dni wybory na Tajwanie, jeżeli nie pójdą po myśli Pekinu, to kto wie, co mogą twardogłowi wymyślić?


1 Wygląda na to, że już sam wybór między tymi słowami określa nas politycznie.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. nadanullzero 01/03/2020 o 20:09

  Mam wątpliwości czy „wybuch jeszcze większego chaosu na Bliskim Wschodzie, to dar niebios, a raczej Trumpa dla Pekinu”. Być może w krótkim terminie. W długiej perspektywie chaos na bliskim wschodzie oznacza wysokie ceny ropy i gazu, którego USA są w tej chwili już eksporterem netto, a Chiny największym na świecie importerem.

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Tak. Ceny węglowodorów to będzie duży kłopot dla ChRL.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.