Autor: David Shambaugh
Tytuł: China’s Future (Przyszłość Chin)
Wydawnictwo: Polity (2016)

Jaka jest przyszłość Chin? Nie przesadzę, kiedy powiem, że jest to pytanie, które zadaje sobie duża część ludzkości. Nie tylko 1,4 miliarda w samych Chinach, ale też sporo ludzi poza Chinami.

Podejrzewam, że jeszcze niedawno większość z pytanych, w odpowiedzi zrekonstruowałaby – nieświadomie raczej – narrację wydziału propagandy KC KPCh, jak to Chiny pod przywództwem partii komunistycznej idą do przodu i są po prostu skazane na sukces. To co, by różniło mówiących to stosunek do tego „nieuniknionego sukcesu”. Jedni byliby entuzjastyczni i inni patrzyliby na wzrost ChRL z obawami. Dzisiaj w obliczu kryzysu wywołanego rozpowszechnianiem się COVID-19, a raczej kryzysu sprowokowanego niezdolnością reżimu do zareagowania na pojawienie się nowego koronawirusa, wielu – także w Chinach – już nie jest taka pewna przyszłości.

Całe szczęście są też ludzie, którzy nie potrzebowali tak katastrofalnych wydarzeń, aby zakwestionować narrację KPCh i zadać sobie pytanie o przyszłość komunistycznych Chin poza paradygmat narzucony przez propagandę. Bezspornie należy do nich David Shambaugh.

Shambaugh w swojej książce z 2016 roku eksploruje rożne ścieżki rozwoju ChRL, ale koncentruje się głownie na przewidywalnej ścieżce stagnacji rozwoju, wynikającej z nieadekwatności systemu politycznego do osiągniętego rozwoju gospodarczego. Prędzej czy później doprowadzi to załamania się systemu rządów KPCh.1 Nie jest o oryginalna myśl autora, a nawiązanie do analizy Minxin Pei (właściwie Pei Minxin 裴敏欣) w jego książce z 2006 roku: China’s Trapped Transition: The Limits of Developmental Autocracy.2 Zresztą sam Shambaugha tego nie ukrywa i przyznaje się, że kiedy Pei o tym pisał, to nie podzielał jego oceny – a eksperci kalibru Shambaugha nie często potrafią się przyznać do błędu.

Mam wrażenie, że cała książka Shambaugha jest w dużym stopniu rozwinięciem tezy Pei, ale też twórczym rozciągnięciem jej na inne dziedziny, jak społeczeństwo i polityka zagraniczna. Bardzo przemyślana praca i analiza.


1 Jeżeli oczywiście procesu nie przyśpieszy jakiś czarny łabędź.
2 Już do mnie jedzie, więc niedługo można się jej spodziewać w rekomendacjach czytelniczych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.