W sobotnią noc zawalił się hotel w prefekturalnym mieście Quanzhou () w Fujian. Prowincja jest obok Hubei i Guangdong jedną z najdotkliwiej dotkniętych epidemią COVID-19. W samym Quanzhou według oficjalnych danych zmarło 47 osób.

Hotel został zaadaptowany do potrzeb kwarantanny i przebywały w nim całe rodziny z dziećmi. Nie jest jasne, ile osób znajdowało się w środku w czasie katastrofy. Pierwsze doniesienia mówiły o 70, ale potem okazało się, że było to dziewięć osób, które same wydostały się z gruzowiska i 61 uwolnionych przez służby ratownicze. Z czasem podano, że zginęło 20, a około dziesięciu jest uznawane za zaginione.

Akcję ratowniczą utrudnia potrzeba stosowania środków zapobiegawczych. Ratownicy muszą  być regularnie spryskiwani środkami dezynfekcyjnymi.

Przyczyny katastrofy nie są znane, ale parter budynku przechodził od czasu Chińskiego Nowego Roku rekonstrukcję, której – z tego co podają agencję – nie dokończono z powodu kwarantanny. Wiadomo, że na kilka minut przed katastrofą pracownicy hotelu zadzwonili do właściciela z informacją, iż jeden z filarów się zdeformował. To jednak nie rozstrzyga kwestii na ile renowacja przyczyniła się do katastrofy. Biorąc pod uwagę praktykę ciągłego naciągania norm i oszukiwania przy w budownictwie w ChRL ta katastrofa mogła być po prostu kwestią czasu. Szacuje się, że większość nowopowstających budynków w kontynentalnych Chinach ma oczekiwany czas użytkowania nie przekraczający 20 lat, a katastrofy budowlane, choć nie tak tragiczne, są w ChRL niestety codziennością.

Sprawie dodatkowego wymiaru dodaje wiadomość podana w niedzielę przez lokalną stację telewizyjną, iż wszystkie osoby poddane kwarantannie w hotelu miały już negatywne wyniki na obecność koronawirusa i właściwie ich dalsze przetrzymywanie w hotelu nie miało sensu, ale możliwe, że było uzasadnione politycznie. Po prostu lokalne władze miały okazję do raportowania o skuteczności podjętych działań, poprawiając sobie statystyki osób poddanych kwarantannie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.