W środę Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission, FCC) dała zielone światło dla projektu firmy GU Holdings, spółki córki Google,1 na położenie podmorskiego światłowodu, który połączy Tajwan ze Stanami Zjednoczonymi. W ten sposób Tajwan stanie się hubem dla Azji Południowo-Wschodniej – kolejne odnogi światłowodu trafią na Filipiny, do Wietnamu itd. Warunkiem, pod którym FCC wydała zgoda było jednak wyłączenie Hong Kongu z projektu. Co prawda, osobna petycja o włączenie do projektu Hong Kongu wciąż czeka na rozpatrzenie FCC, ale nie widzę na to szans w najbliższym czasie.

Wykluczenie z projektu Hong Kongu to w dłuższym okresie czasu cios dla gospodarki regionu. Nie tylko ograniczy przepustowość Internetu w obliczu czekającej nasz rewolucji 5G, ale też jest sygnałem, że Waszyngton przestaje traktować region odmiennie niż resztę ChRL. Brak bezpośredniego połączenia z amerykańską giełdą uderzy w sektor finansowy, ale to tylko czubek góry lodowej kłopotów dla reputacji Hong Kongu, czy problemów czysto praktycznych.

Projekt natrafił na wiele przeszkód i musiał czekać na zgodę lata. Problem polegał na tym, iż operatorem kabla ma być Pacific Light Data Communication, spółka w której spore udziały zakupiła w 2017 roku firma z ChRL: Dr Peng Telecom & Media Group Co Ltd, co natychmiast wzbudziło podejrzenia w Waszyngtonie.

Pierwotnie kabel miał połączyć Tajwan, Hong Kong i Filipiny z Stanami Zjednoczonymi i zwiększyć przepustowość Internetu dla takich serwisów jak Google, Facebook czy Netflix. Planowały one przeniesienie swoich centrów danych do Azji Południowo-Wschodniej.

Jednak projekt został zablokowany przez tzw. Team Telecom,2 grupę, która prześwietla dla FCC wszystkie porozumienia i procesy operacyjne amerykańskich podmiotów działających na rynku telekomunikacyjnym.

Ostatecznie firma GU Holdings musiała się zgodzić na szereg obostrzeń i ograniczeń związanych z bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych, włącznie z poddaniem się monitoringowi agencji rządowych na poziomie operacyjnym oraz użyciem do zarządzania infrastrukturą kabla tylko personelu posiadającego certyfikaty bezpieczeństwa. Najważniejsze wydaje się jednak zmiana charakteru całego projektu. Teraz Google ma poświęcić się dywersyfikacji i rozwojowi połączeń wzajemnych w Azji Południowo-Wschodniej włącznie – ale nie ograniczając się do – między Indonezją, Filipinami, Tajlandią i Wietnamem. Celem jest ukierunkowanie ruchu w sieci Google tak blisko do miejsca przeznaczenia, jak to praktycznie możliwe (as close as practicable to the traffic’s ultimate destinatio). Pod tym mało jasnym sformułowaniem kryje się jedno: z pominięciem ChRL i jej infrastruktury teleinformatycznej. Celem jest nie tylko bezpieczeństwo danych jako takich, ale też próba odcięcia ChRL i jej firm od dostępu do informacji o preferencjach milionów użytkowników z Azji Wschodniej, co przełoży się na ich konkurencyjność.


1 Agencje podają, że GU Holdings jest spółką córką Google, ale sam Google należy do Alphabet.
2 Team Telecom to nieformalny komitet przedstawicieli Departamentów Obrony, Homeland Security i Sprawiedliwości oraz zależnych od nich agencji, którego zadaniem jest analiza i ewaluacja bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej Stanów Zjednoczonych, podległej działaniom FCC. Jednym z głównych zadań ma być zapobieżenie, aby jakikolwiek fragment tej infrastruktury znalazł się w rękach podmiotów zależnych od wrogich państwa jak ChRL czy Rosja. Co ciekawe, grupa, choć funkcjonuje od lat, to uzyskała sankcję prawną do działania dopiero w zeszłym tygodniu, wraz z podpisaniem przez prezydenta Trumpa odpowiedniego rozkazu wykonawczego.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.