Tytuł: Cultural, Ethnic, and Political Nationalism in Contemporary Taiwan: Bentuhua (Kulturalny, etniczny i polityczny nacjonalizm na współczesnym Tajwanie: Bentuhua)
Redakcja: John Makeham, A-chin Hsiau
Wydawnictwo: Palgrave Macmillan (2005)

Transformacja społeczeństwa tajwańskiego po 1949 roku jest moim zdaniem jedną z najbardziej fenomenalnych przemian, jakie zaszły po II wojnie światowej. Na wyspie nałożyły się na siebie w rzeczywistości dwa procesy. Z jednej modernizacja, która w przeciwieństwie do Chin kontynentalnych nie odbyła się za cenę zanegowania tradycyjnej kultury. Z drugiej „tajwanizacja” społeczeństwa, polityki, kultury i przede wszystkim tożsamości mieszkańców. Na samym Tajwanie ten trend jest określany pojęciem bentuhua (本土化).

Bentuhua dosłownie oznacza dostosowywać do lokalnych warunków, zwyczajów czy wymogów. ale też asymilować się, wtapiać się w lokalną społeczność. Najlepiej by to oddał jakiś neologizm, np. autochtonizować się.

Odkładając na bok semantykę praca pod redakcją Johna Makehama i A-chin Hsiau systematyzuje i opowiada o rozwoju tajwańskiego bentuhua w wielu aspektach, od polityku po kulturę. Dla mnie ciekawym wątkiem był proces spontanicznego i naturalnego zastąpienia sinizacji tajwanizacją w procesie socjalizacji.

Ciekawa lektura, choć jak to bywa w pracach zbiorowych nierówna.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Czernobyl 01/17/2021 o 12:27

  Dzień dobry.
  Czy planuje Pan powrót do robienia brifingów?
  Czy mógłby Pan zrobić zakładkę na blogu z filmami, książkami i wpisami na ich temat – które Pan poleca, albo odradza? (szczególnie po polsku)
  Dodatkowy tematyczny podział np na Chiny, Tajwan, diaspora, kultura, historia, literatura piękna, polityka, turystyka, spojrzenie z boku, itp byłby super.

  Pozdrawiam

  Polubienie

  Odpowiedz

  1. Generalnie planuje powrót do brifów, ale COVID trochę pokrzyżował sprawy. Powstał zator rzeczy do zrobienia i dopiero, jak go rozładuję, to będę mógł wrócić do brifów.

   Co do tematów / zakładek. Każdy wpis ma szereg hasztagów. Niektóre się powtarzają przy każdej kategorii, jak #dokument #film #książką i radzę wyszukiwać w ten sposób. W tej chwili nie planuję rozszerzania zakładek.

   Pozdrawiam,

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.