Autor: Lee Teng-hui
Tytuł: The Road to Democracy. Taiwan’s Pursuit of Identity (Droga do demokracji. Tajwański pościg za tożsamością)
Wydawnictwo: PHP Institute (1999)

Moim zdaniem to jedna z najważniejszych książek napisanych przez byłego polityka na Dalekim Wschodzie. Nie mam oczywiście złudzeń wobec świata polityki i zdaję sobie sprawę, że każdy zajmujący się polityką w ten czy inny sposób ma parę trupów w szafie. Jednak są „trupy” i dosłownie stosy trupów. Nie idealizując Lee Teng-hui, to definitywnie można stwierdzić, że należał on do pierwszej kategorii. Co jest już czymś.

Lee uosabia też mentalną drogę jaką przeszło jego pokolenie Tajwańczyków – zawiłą ścieżkę od japońskiej kultury, przez zachłyśnięcie chińskocią, aby w końcu zrozumieć, że tak naprawdę są po prostu Tajwańczykami. Dla Lee nie oznaczało to ani przekreślenia związków z Chinami, ani z Japonią, lecz na tym gruncie wyrosła nowa tożsamość, której istotnym elementem jest demokracja. Obok wszystkich aspektów politycznych czy historycznych, które możemy znaleźć w tej książce, to dla mnie jest ona relacją z podróży pewnego człowieka.

Naturalnie, demokracja tajwańska ma swoje problemy – która nie ma? Jednak dla większości Tajwańczyków jest ważnym elementem różnicującym wyspę od kontynentu. I czy to się podoba apologetom reżimu w Pekinie, czy nie tworzy też naród tajwański.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] czas temu pisałem o autobiografii politycznej Lee Teng-hui „The Road to Democracy. Taiwan’s Pursuit of […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.