Autor: Nicholas Eftimiades
Tytuł: Chinese Intelligence Operations (Chińskie operacje wywiadowcze)
Wydawnictwo: Frank Cass (1994)

Tak książka została opublikowana po raz pierwszy w 1994 roku i od tamtej pory działalność agencji wywiadowczych uległa poważnemu rozszerzeniu na cyberprzestrzeń, której siłą rzeczy Nichals Eftimiades nie poświęcił tak dużo czasu. Jednak jest to wciąż pozycja bardzo wartościowa.

Po pierwsze, przedstawia strukturę organizacyjną i kulturę wywiadowczą ChRL. Te dwa podstawowe elementy nie zmieniły się, a drobne zmiany organizacyjne, które miały w międzyczasie miejsce, nie były ani rewolucyjne, ani nie zmieniły sposobu czy „filozofii” działania chińskich służb wywiadowczych.

Po drugie, wciąż pozostaje aktualne, to co stanowi o specyfice chińskiego wywiadu, czyli bliskie związki, a właściwie przenikanie się struktur partyjnych i wywiadowczych, które jednak oznaczają całkowite podporządkowanie wywiadu i szerzej organów bezpieczeństwa partii komunistycznej – co nie oznacza, że ludzie służb nie biorą czynnego udziału w walkach frakcyjnych lub ze służby nie są w nich wykorzystywane, ale służby jako takie nie tworzą własnej frakcji.

Po trzecie, autor umiejętnie wyeksponował inną wyjątkową cechę chińskiego wywiadu, to jest rolę jaką w niej odgrywają tzw. drugorzędne organizacje wywiadowcze. Może nawet dzisiaj jest to ważniejsze niż przed ćwierć wiekiem. Od państwowych firm zbrojeniowych, przez organizacje partyjne – w tym wydział śledczy przy KC KPCh, po organizacje społeczno-polityczne podporządkowane Zjednoczonemu Frontowi. Jest to trudna do zliczenia sieć organizacji, które zbierają, przetwarzają i przekazują informacje, ale też umożliwiają kontakty i dają przykrywkę działalności czysto wywiadowczej.

Dlatego, mimo upływu lat, praca Eftimiadesa jest wciąż w dużym stopniu aktualna.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.