ChRL planuje reformę systemu finansowania opieki medycznej, w tym sposób ustalania cen świadczeń medycznych zarówno przed publiczną służbę zdrowia, jak i placówki prywatne. Zgodnie z wtorkowym komunikatem Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Zdrowotnego i Narodowej Komisji Zdrowia celem reformy jest „kontrola cen dla konsumentów, zapewnienie jakości usług i zmotywowania usługodawców.” Nie podano jednak, do czego będą motywowani usługodawcy.

W ChRL państwowy fundusz ubezpieczeniowy w ramach Podstawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego, które obejmuje ok. 95% populacji pomaga ubezpieczonym opłacać koszty leczenia. Jednak starzenie się populacji wywiera presję na fundusz, który sporą część finansowania otrzymuje z publicznych dotacji, głównie na poziomie władz prowincjonalnych. Inny problem to ogromne różnice regionalne w kosztach, ale też jakości usług medycznych.

Nowe wytyczne stworzą mechanizm wyceny usług medycznych w publicznych szpitalach i mają ograniczyć ich wzrost. Co ciekawe, w placówkach prywatnych wciąż będą ceny kształtowane na zasadach rynkowych, ale władze mają „wzmocnić regulacje i kiedy zajdzie taka potrzeba wszcząć śledztwo w sprawie wyceny, wezwać szpitale na rozmowy oraz upublicznić nieregularności w wycenie”. W praktyce będzie to oznaczać zmuszenie prywatnych instytucji do przyjęcia cenników z państwowych szpitali.

Reforma ma być gotowa do ogólnokrajowej adaptacji w 2025 roku, a na razie będzie wdrażany pilotażowy paragram w wybranych pięciu miastach – nie mam informacji jakich. Regulacja cen obejmie najbardziej powszechne usługi, ale będą dopuszczone różnice regionalne. Usługi medyczne nieobjęte regulacją cen, wciąż mają być kształtowane rynkowo, ale nie będą mogły być wyższe niż 10% średniej ceny usług regulowanych w danym regionie.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.