Autorka: Taru Salmenkari
Tytuł: Civil Society in China and Taiwan. Agency, Class and Boundaries (Społeczeństwo obywatelskie w Chinach i na Tajwanie. Agencja, klasa i granice)
Wydawnictwo: Routledge (2018)

Ciekawa pozycja opisująca społeczeństwo obywatelskie w Chinach i na Tajwanie. Wbrew narracji KPCh i jej apologetów zagranicą społeczeństwo obywatelskie rozwija się bardzo żywiołowo nie tylko na Tajwanie, ale też w ChRL. Jednak na kontynencie jest systematycznie ograniczane i niszczone przez władze.

Salmenkari opisuje proces budzenia się aktywności społecznej na Tajwanie i w ChRL. Pokazuje różnice wynikające z systemu politycznego, ale z różnej stratyfikacji społecznej czy poziomów życia. Tego co mi brakuje mi jednak, to jeden rozdział porównawczy, ponieważ narracja jest poprowadzona rozdzielnie i nie ma miejsca, aby pokazać odmienności, podobieństwa, czy inspiracje. Konkluzje to w moim skromnym przekonaniu trochę za mało.

Dobra książka, ale pozostawia trochę niedosytu.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.