Wczoraj nastąpiło w sumie niewielkie tąpnięcie na giełdach w ChRL, ale było to tylko pogłębienie negatywnego trendu, trwającego już dłuższy czas. Inwestorzy w Szanghaju, Shenzhen i Hongkongu zostali wystraszeni spowolnieniem wzrostu gospodarczego, powrotem COVID-19 do ChRL, inflacyjnymi następstwami wojny na Ukrainie oraz długotrwałą rozprawą Xi Jinping z wcześniej szybko rozwijającymi się firmami w sektorach technologii, edukacji i nieruchomości. Bezpośrednim zapalnikiem był chyba jednak brak wyników wtorkowego spotkania w Rzymie Yang Jiechi, członka Biura Politycznego i dyrektora Biura Komisji Spraw Zagranicznych KC KPCh1 z Jakiem Sullivanem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Pojawiły się obawy, że ChRL wesprze Rosję i sama znajdzie się na celowniku zagranicznych sankcji. W odpowiedzi musiał interweniować Pekin, aby uspokoić inwestorów, mówiąc, że władze podejmą niezbędne środki w celu wsparcia gospodarki i rynków finansowych.

W odpowiedzi zwołano posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej i Rozwoju Rady Państwowej, któremu przewodniczy wicepremier Liu He i najbliższy doradca ekonomiczny Xi Jinpinga. Po posiedzeniu Liu He wygłosił kilka uwag i m.in. powiedział, że rząd podejmie środki, aby „pobudzić gospodarkę w pierwszym kwartale”, a także wprowadzi „polityki, które są korzystne dla rynku”. Szybko państwowe media podały więcej szczegółów: (1) Pekin zobowiązał się do utrzymania stabilności rynków kapitałowych; (2) i do wspierania notowań akcji za granicą (koniec ze zmuszaniem spółek do wycofania się z zagranicznych giełd?); (3) potwierdzono, że dialog z USA na temat ADR2 jest „dobry”; (4) obiecano zaadresowanie ryzyka deweloperów; i (5) zapowiedziano, że regulowanie sektora Big Tech „wkrótce” się zakończy. Komisja wezwała również agencje regulacyjne do wdrażania polityk korzystnych dla gospodarki i ostrożności w podejmowaniu działań, które hamują wzrost. „W przypadku każdej polityki, która będzie miała wpływ na rynki finansowe, powinna być ona najpierw skoordynowana z finansowymi organami regulacyjnymi. Ponadto, Pekin wstrzymał również plany wprowadzenia podatku od nieruchomości, ogłoszonego pod koniec zeszłego roku, co jak podała agencja Xinhua, powołując się na ministerstwo finansów, ma na celu zmniejszenie presji na bardzo zadłużony sektor nieruchomości.

W efekcie jeszcze wczoraj akcje zyskały na wartości, a indeks Hang Seng w Hongkongu odnotował najlepszy dzień od 2008 r., wzrastając o ponad 9,1 proc. po tym, jak poprzedniego dnia odnotował sześciopunktowy spadek. Indeks Hang Seng Tech skoczył o 22,2%, a akcje Alibaby i Tencent, dwóch największych chińskich grup internetowych, wzrosły odpowiednio o 27,3% i 23,2%. Indeks CSI 300, który obejmuje największe spółki notowane na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, wzrósł o 4,3% po tym, jak spadł o ponad 13% po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.

Zobaczymy, na ile to wystarczy, bo bez realnych reform strukturalnych niedługo dojdzie powtórki z rozrywki. Wtedy, ciepłe słowa Liu He mogą okazać się za mało.


1 W rzeczywistości to Yang Jiechi kieruje dyplomacją ChRL, minister spraw zagranicznych jest administratorem i ewentualnie posłańcem, który spotyka się z przedstawicielami mniej ważnych państw.
2 American depositary receipt.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] na to, że nic nie zostało po marcowej interwencji Pekinu i odbiciu na giełdach. Jak wtedy pisałem było to tymczasowy efekt interwencji słownej i bez strukturalnych reform wystarczy tylko do […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.