Ledwo wczoraj pisałem między innymi o kwestii PKB w ChRL i dlaczego jego wzrost napędzany zadłużeniem nie jest dobrym indykatorem sytuacji gospodarczej za Wielkim Murem, a dzisiaj przyszła wiadomość, że Ministerstwo Finansów rozważa zgodę na wcześniejsze wypuszczenie przez władze lokalne obligacji na rok 2022. Celem ma być, a jakże inaczej, „pobudzenie inwestycji i ustabilizowanie wzrostu gospodarczego”, poinformowało dzisiaj Ministerstwo Finansów.

Roczny limit nowo emitowanych obligacji samorządowych jest zwykle uchwalany w marcu w czasie sesji OZPL, ale Rada Państwowa może otrzymać zgodę od SK OZPL na wcześniejsze przekazanie części kwoty, aby przyspieszyć finansowanie projektów inwestycyjnych. Skorzystano z tego mechanizmu w 2020 roku, kiedy po wybuchu pandemii COVID-19, po raz pierwszy ogłoszono przyznanie limitów 1,85 bln RMB (289,9 mld USD) na emisję obligacji przez samorządy.

Choć media państwowe mówią, że w tym roku jest to dopiero rozważane, ale Ministerstwo Finansów już twierdzi, że będzie zachęcać lokalne władze do przyspieszenia emisji i wykorzystania środków pozyskanych z obligacji do dokonania „zastrzyku  w realne projekty i zintensyfikowania inwestycji na przełomie tego i przyszłego roku”. „Posunięcie to ma na celu wspieranie lokalnej działalności gospodarczej i rozwoju społecznego”, powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów.

Do końca października br. władze lokalne wyemitowały łącznie 3,5 bln RMB nowych obligacji, wśród których 2,76 bln RMB stanowiły specjalne obligacje przeznaczone specjalnie na projekty infrastrukturalne, mające na celu zwiększenie inwestycji, co pochłonęło 76% rocznej emisji specjalnych obligacji władz lokalnych.

Krótko mówiąc, żadnych reform w najbliższym czasie, na pewno nie w przyszłym roku, kiedy będzie kluczowy XX Zjazd KPCh. Pekin boi się dotykać problemów, więc postanowił zrobić to co zawsze, czyli dorzucić do pieca. Kolejna transza długu obciąży jeszcze bardziej gospodarkę i spowoduje, że spiętrzą się problemy strukturalne, ale pozwoli zrolować problem na jeszcze rok, a potem się zobaczy.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.