Ren Zhengfei, założyciel Huawei miał1 napisać ostre ostrzeżenie dotyczące przyszłości firmy, wywołując niepokój szczerością swojej oceny i tym, co to sygnalizuje dla mniejszych firm w obliczu kłopotów gospodarczych Chin i globalnego spowolnienia. W wyciekłej wewnętrznej notatce Ren Zhengfei powiedział pracownikom Huawei, że „chłód będzie odczuwalny przez wszystkich”, a firma musi skupić się na zysku, a nie na przepływie gotówki i ekspansji, jeśli ma przetrwać kolejne trzy lata, wskazując na dalsze redukcje zatrudnienia i dezinwestycje.

Zdaniem Ren Zhengfei, Huawei musi zmienić swoje myślenie i politykę biznesową, z pogoni za skalą na pogoń za zyskiem i przepływem gotówki. Dlatego firma nie będzie kupować lub wręcz zacznie wyzbywać się marginalnych firmy i ciąć dalsze miejsca pracy w centrali, aby zachować zasoby w celu wzmocnienia „zespołów frontowych” – Ren Zhengfei jako były wojskowy lubi tego typu militarystyczną frazeologię.

Przetrwanie firmy jest zagrożone w obliczu wpływu amerykańskich sankcji handlowych, napisał Ren Zhengfei. Dodał, że następne dwa lata będą kluczowe i że pracownicy powinni zmierzyć się z rzeczywistością podczas tworzenia prognoz dotyczących biznesu. „Koniec z opowieściami, musimy rozmawiać o realiach. (…) Musimy najpierw przetrwać, a przyszłość będziemy mieli, jeśli uda nam się przetrwać” – napisał Ren Zhengfei w notatce. „Następna dekada będzie bardzo bolesnym okresem historycznym, ponieważ globalna gospodarka nadal się kurczy” – ostrzegł Ren Zhengfei, wskazując na pandemię, a także wpływ wojny na Ukrainie i „ciągłą blokadę” ze strony USA na niektóre chińskie firmy.
Jak pisałem już wielokrotnie gospodarka ChRL znajduje się pod presją czynników, w tym ograniczeń pandemicznych (strategia „zero COVID), kryzysu w branży nieruchomości i załamania stosunków międzynarodowych. W tej chwili wydaje się niemożliwe, aby kraj osiągnął w tym roku swój cel wzrostu gospodarczego w wysokości 5,5%.

Wewnętrzne ostrzeżenie wskazuje, że Huawei jest w trybie zarządzania kryzysowego wśród spadających przychodów i zysków. Przychody firmy zmalały w pierwszej połowie 2022 r. o 5,9% (rok do roku) do 301,6 mld RMB (44,7 mld USD), z marżą zysku netto na poziomie 5%, w dół z 9,8% w tym samym okresie w zeszłego roku. Dane z innych źródeł także wskazują, że Huawei, notowany rutynowo jako największa chińska firma, pracuje nad opanowaniem dużych spadków przychodów i zysków. Przychody spadły o 14% w pierwszych trzech miesiącach 2022 r., a marża zysku netto zmniejszyła się do 4,3%, z 11,1% rok wcześniej, w ciągu trzech miesięcy do marca.

„W przeszłości wierzyliśmy w ideał globalizacji i aspirowaliśmy do służenia całej ludzkości, więc jaki jest nasz ideał teraz?” ma pytać Ren Zhengfei i sam sobie odpowiada: „Przetrwać i zarobić trochę pieniędzy tam, gdzie możemy. Z tego punktu widzenia musimy dostosować strukturę rynku i zbadać, co można zrobić, a z czego należy zrezygnować.”

Notatka Ren Zhengfei rozpowszechniła się w chińskich mediach społecznościowych błyskawicznie, udostępniona i omówiona przez ponad 100 milionów użytkowników, z niektórymi wyrażającymi obawy, co to oznacza dla zwykłych ludzi i małych firm, jeśli firma wielkości Huawei wysyłała takie ostrzeżenia. Niektórzy oczywiście uderzają w patriotyczne tony i obwiniają Stany Zjednoczone, które nie ma co ukrywać dołożyły się do problemów Huawei, ale większość raczej uważa, że kłopoty firmy odzwierciedlają większy kryzys chińskiej gospodarki. Wiele osób doszukuje się w słowach Ren Zhengfei wręcz paniki. Ponadto jest to teraz bardzo wrażliwy politycznie okres przed XX Zjazdem partii jesienią br. i wielu ludzi W ChRL uznało, że sytuacja musi być zła, skoro „tak wierny i sprawdzony towarzysz” jak Ren Zhengfei zdecydował się napisać taką notatkę w tym momencie – przecież zdawał sobie sprawę, że wycieknie ona do mediów.

Władze ogłosiły w tym tygodniu dalsze 146 mld USD w funduszach stymulacyjnych i 19 „nowych środków w celu rozwiązania szkód gospodarczych wyrządzonych przez pandemię” i kryzys w branży deweloperskiej. Jednak, bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło w lipcu rekordowy poziom 19,3%, a ogólny wskaźnik bezrobocia w miastach2 pozostał na stosunkowo wysokim poziomie 5,4%. Wypłaty z tytułu ubezpieczenia od bezrobocia również osiągnęły rekordowy poziom w czerwcu. Moim zdaniem nic to nie da w dłuższej perspektywie, w najlepszym wypadku przywódcy KPCh kupią sobie parę miesięcy, góra rok spokoju. Jak pisałem wcześniej, nie są gotowi do reform strukturalnych, więc działają w trybie kryzysowym gasząc poszczególne pożary, ale nie adresują przyczyn, dla których co chwila mają coraz większy kryzys. W sumie notatka Ren Zhengfei w dużym stopniu powiela to myślenie: „Zbyt optymistyczne oczekiwania co do przyszłości powinny zostać skorygowane, a w 2023 r. lub nawet do 2025 r. musimy przyjąć tryb przetrwania. (…). Przetrwanie jest najważniejszym programem”. Xi Jinping dodałby tylko, że przetrwanie jego władzy jest najważniejsze.


1 Piszę „miał”, ponieważ nie opublikowano oryginału listu, a media przedstawiły tylko jego omówienie. Cytowane tutaj fragmenty pochodzą z kilu źródeł chińsko i angielsko języcznych.
2 Przypominam, że podawane oficjalnie dane dotyczą tylko osób z meldunkiem w miastach, więc nie obejmują migrujących robotników ze wsi. Dlatego moim zdaniem, oficjalne dane trzeba by co najmniej podwoić, aby mieć w miarę realny współczynnik bezrobocia w całej populacji ChRL.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.