Pożar w fabryce w środkowych Chinach zabił wczoraj 38 ludzi. Agencja Xinhua podała jedynie, że doszło do zaprószenia ognia „w zakładzie w mieście Anyang, w Środkowych Chinach w prowincji Henan w poniedziałek po południu.” Za to regionalne media podają, że służby ratownicze po raz pierwszy otrzymały raporty o pożarze o 16:22 lokalnego czasu fabryce należącej do firmy Kaixinda Trading Co, Ltd.

Według centralnej telewizji państwowej CCTV „po otrzymaniu alarmu, miejski oddział ratownictwa przeciwpożarowego natychmiast wysłał siły na miejsce zdarzenia (…) Bezpieczeństwo publiczne, reagowanie kryzysowe, administracja miejska i jednostki zasilające pospieszyły na miejsce w tym samym czasie, aby przeprowadzić obsługę awaryjną i prace ratownicze.” Ogień został ugaszony do około godziny 23:00. Oprócz zmarłych i zaginionych, dwóch przebywa w szpitalu z obrażeniami nie zagrażającymi życiu. Jednak państwowa gazeta „Henan Daily” poinformowała we wtorek, że dwie osoby, które wcześniej uznawano za zaginione, zostały znalezione martwe, co zwiększyło liczbę ofiar do 38.

Władze powiedziały, że „podejrzani” zostali zatrzymani w związku z pożarem, ale nie podały dalszych szczegółów, lecz „Henan Daily” twierdzi, że wstępne ustalenia wskazują, że pożar został spowodowany przez naruszenie protokołów spawania elektrycznego.

ChRL należy do tych miejsc na świecie, gdzie przepisy BHP pozostają na papierze. W ostatnich latach doszło do wielu wypadków przemysłowych, których ofiary liczy się często w setkach. Do największej katastrofy w ostatnich latach1 doszło w 2015 roku, kiedy co najmniej 173 osoby zginęły po serii eksplozji w magazynie chemicznym w północnym mieście portowym Tianjin. Władze twierdzą, że ogolenie sytuacja ulega poprawie. W 2021 roku liczba wypadków w miejscu pracy spadła o 56,8%. w stosunku do 2012 roku, a liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 45,9 proc. w ciągu dekady. Liczba poważnych wypadków, skutkujących śmiercią ponad 10 osób wyniosła 17 w 2021 roku, co stanowi 71% spadek w stosunku do 2012 roku. Niestety, ostatnie konkretne dane, jakie mam, mówią o 38 tysiącach zabitych w wypadkach przemysłowych w 2017 roku. Jednak fakt, że w ChRL za poważny traktuje się wypadek, w którym ginie więcej niż 10 ludzi, mówi więcej o realiach niż wszystkie statystyki. China Labour Bulletin mapuje wypadki, o których informacje przedostały się do mediów, ale trudno oszacować skalę ukrywania i tuszowania. Biorąc pod uwagę, jak działa ChRL, musi być niemała.


1 W 1975 roku doszło do pęknięcia tamy Banqiao na rzece Ru w prowincja Henan. Jest to uważane za najgorszą w historii świata katastrofę przemysłową. Szacunki różnią się, ale mówi się, że około 100 tysięcy osób zginęło, gdy tama pękła pod naporem wody gromadzącej się w zbiorniku po obfitych opadach w wyniku tajfunu. Możliwe, że mniej więcej tyle samo zmarło w wyniku późniejszych klęsk głodu i chorób na zalanych terenach.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.