Niedawno udostępniono szerokiej publiczności dostęp do ChatGPT, prototypowego chatbota opracowanego przez laboratorium sztucznej inteligencji OpenAI z San Francisco. Według Sama Altmana, CEO OpenAI i prominentnego inwestora z Doliny Krzemowej, od 30 listopada do 5 grudnia liczba użytkowników ChatGPT przekroczyła 1 milion. W efekcie popularności ChatGPT wiele powiązanych z nim mini-programów pojawiło się w popularnej w ChRL aplikacji WeChat firmy Tencent. Teraz jednak cenzura prowadzi akcję ograniczenia ich działania.

GPT-3, system modeli językowych uruchomiony przez OpenAI, skonstruował kiedyś dialog między dwoma silnikami sztucznej inteligencji. ChatGPT jest wariantem modelu GPT-3, który wykazuje szereg niesamowitych zdolności, takich jak płynne odpowiadanie, pisanie kodów, pisanie skryptów, dialektyczna analiza problemów, korekta błędów i inne. ChatGPT trenuje na zbiorze danych open-source, a jego parametry treningowe są ponad 10 razy większe niż w przypadku GPT3. Wprowadza również dwie dodatkowe funkcje: ręczną adnotację danych i uczenie się wzmacniające. Dlatego ChatGPT może zrozumieć znaczenie różnych instrukcji człowieka, zidentyfikować wysokopoziomowe odpowiedzi i poradzić sobie ze zróżnicowanymi zadaniami tematycznymi. Może nie tylko odpowiadać na pytania użytkowników, ale może również wątpić w błędne pytania i odrzucać nieodpowiednie żądania. Oczywiście, jako model AI, wydajność ChatGPT nadal ma pole do poprawy, zwłaszcza w przypadku różnych konkretnych zastosowań praktycznych. Zespół badawczy powiedział, że ChatGPT będzie nadal ulepszany zgodnie z doświadczeniami użytkowników w przyszłości, aby uniknąć losowego generowania niewłaściwych treści w modelu.

Jak można się spodziewać ChatGPT, którego odpowiedzi nie są ocenzurowane (zob. poniżej) jest obecnie niedostępny w ChRL i Hongkongu. Jednak na GitHubie i platformach społecznościowych można znaleźć projekty, które mogą połączyć ChatGPT z WeChat. ChatGPT pojawia się w zwykłym oknie dialogowym, które może odpowiadać na pytania i być używane przez użytkowników. W chińskim Internecie są też obecne przewodniki dotyczącymi dostępu do ChatGPT na WeChat. Te nie zostały jeszcze usunięte, ale mini-programy ChatGPT nie są już możliwe w większości do znalezienia. Ponadto niektóre konta WeChat zostały zamknięte ze względu na promowanie ChatGPT.

I co? Za mądra ta sztuczna inteligencja dla KPCh.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.