Dziesiątki tysięcy emerytów wyszło w środę i czwartek na ulice Wuhan, aby zaprotestować przeciwko reformom ubezpieczeń zdrowotnych, która została wprowadzone, gdy kryzys gospodarczy zmusił pozbawione dochodów lokalne władze do cięć w programie refundacji kosztów leczenia dla emerytów. Tłum skandował takie hasła jak „Precz z reakcyjnym rządem” i śpiewał „Międzynarodówkę”.

Zmiany są wprowadzane pod płaszczykiem restrukturyzacji systemu ubezpieczeń medycznych i dotykają ponad 300 milionów mieszkańców miast. Władze twierdzą, że wszyscy dorośli, w tym emeryci, nawet ci, którzy nie mają pieniędzy na osobistych kontach ubezpieczenia zdrowotnego, będą mieli dostęp do subsydiowanych wizyt lekarskich, ale protestujący twierdzą, że nowe „ubezpieczenie ambulatoryjne” (na zabiegi zdrowotne) ma wysoki udział własny i niskie pokrycie, co oznacza, że wizyta u lekarza będzie ich kosztować więcej.

W ramach restrukturyzacji, około 2% miesięcznego wynagrodzenia pracowników miejskich trafia bezpośrednio na ich konta osobiste, podczas gdy większa część składek odprowadzanych przez pracodawców, zazwyczaj od 4% do 10% wynagrodzenia i różniących się w zależności od regionu, trafia na konto publiczne. Środki na koncie publicznym służą głównie do częściowej refundacji kosztów hospitalizacji każdej osoby objętej programem. Pieniądze na kontach osobistych mogą być wykorzystane na opłacenie usług ambulatoryjnych i kosztów leków.

W ChRL usługi społeczne są generalnie w rękach władz lokalnych, chociaż Pekin wyznacza generalne ramy i narzuca określone rodzaje usług, to pozostawia lokalnym władzom dużo swobody w kształtowaniu systemu w regionie. Przykładowo, reforma w Wuhan przewiduje, że kiedy obecnie 2,5% średniej podstawowej emerytury w mieście (liczone wobec stawek z 2021 roku) trafi na osobiste konta ubezpieczenia zdrowotnego lokalnych emerytów. Wcześniej wskaźnik ten wynosił około 5%. W efekcie, jak podaje Miejska Administracja Ochrony Zdrowia w Wuhan, lokalni emeryci otrzymają na swoje konta osobiste prawie 2 tysiące RMB (294 USD) mniej rocznie. Pieniądze te były przeznaczone na zwrot części kosztów leczenia: przy wydatkach powyżej 500 RMB emerycie dostawali około 250 RMB,1 ale teraz ta suma spadnie do około 100 RMB. Równocześnie koszty opieki medycznej wciąż rosną – w ChRL tylko seniorzy powyżej 95 roku życia mają prawo do nieodpłatnej służby zdrowia.

Saldo osobistych kont ubezpieczeń zdrowotnych w ChRL skoczyło ponad pięciokrotnie do 1,2 bln RMB (175,3 mld USD) w ciągu dziesięciu lat, co było głównie skutkiem gwałtownego wzrostu liczby młodych uczestników po wprowadzeniu obowiązku ubezpieczenia wraz z niewielkimi wydatkami na opiekę zdrowotną. To łakomy kąsek dla lokalnych władz, którym Pekin nakazał stymulowanie gospodarki (czytaj: lanie betonu), ale coraz bardziej ogranicza możliwości zadłużania się. Problem w tym, że w tym samym czasie Pekin oczekuje, że lokalne władze będą stymulowały konsumpcję. Jednak, nie tylko emeryci, którzy zaczynają się bać, że zabraknie im pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia, ale też ogół populacji nie będzie skłonny do konsumpcji, jeżeli nie będzie miał poczucia bezpieczeństwa socjalnego. Ordynarny skok na kasę z systemu ubezpieczenia zdrowotnego2 nie zaowocuję wzrostem zaufania społecznego w Chinach. To też przedsmak tego, co czeka ChRL, kiedy ujawnią się kolejne problemy gospodarcze. Na razie wielu żyje nadzieją na odbicie gospodarcze po rezygnacji z „zero COVID,” ale choć to da to jakąś poprawę gospodarczą w najbliższych kwartałach, to nie rozwiąże wszystkich problemów, które będą ujawniać się coraz jaskrawiej.


1 Suma jest wypłacana po przekroczeniu 500 RMB, ale jest stała i nie rośnie wraz z rachunkiem za usługi medyczne.
2 Pieniądze z kont osobistych trafią do ogólnego budżetu opieki medycznej i odciążą w ten sposób lokalne finanse, które będą mogły większym strumieniem trafić w beton.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.