Indonezja planuje zwiększenie swojej floty podwodnej.1 Nowym partnerem ma być Francja, która zastąpi jako kooperanta Koreę południową. Porozumienie z Paryżem zniweczy wieloletnie partnerstwo obronne Dżakarty z Seulem. Co ciekawe, kiedy Australiczycy zrywali analogiczne porozumienie z Francją i zawierali AUKUS, to Paryż przeżywał poważną psychodramę, ale zapewne Francja kraść kontrakt na okręty dobrze, kraść kontrakt Francji źle.

Indonezyjskie Ministerstwo Finansów zatwierdziło wniosek Ministerstwa Obrony o 2,16 mld USD zagranicznych pożyczek na sfinansowanie programu zakupu okrętów podwodnych. Odtajniony list uzyskany przez Janes odnotowuje, że indonezyjski minister finansów Sri Mulyani Indrawati odniósł się do wniosku ministra obrony Prabowo Subianto układającego listę 25 programów zamówień wojskowych, dla których zaproponowano pożyczki zagraniczne jako źródło finansowania na rok 2023. Źródło twierdzi, że list wymienia dwa okręty podwodne z napędem niezależnym od powietrza o wyporności podwodnej 1800 i 2800 ton, z finansowaniem obejmującym pakiety logistyczne i konserwacyjne, szkolenia oraz koszty transferu technologii budowy okrętów. Wcześniej już Asia Times informował, że indonezyjska marynarka wojenna ogłosiła plany nabycia dwóch francuskich okrętów podwodnych klasy Scorpene. Stało się tak pomimo umowy z kwietnia 2019 roku między indonezyjskim ministerstwem obrony a południowokoreańską korporacją stoczniową Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering.

W lutym ubiegłego roku indonezyjska grupa stoczniowa PT PAL i francuska Naval Group podpisały wstępne porozumienie o współpracy przy budowie dwóch okrętów podwodnych Scorpene i utworzeniu wspólnej placówki badawczo-rozwojowej w Indonezji. Porozumienie to zostało zawarte w celu ułatwienia integracji broni i systemów na pokładzie okrętów podwodnych, zapewnienia szkoleń i operacji, budowy i utrzymania oraz transferu technologii.

Indonezja ma poważne problemy z egzekwowaniem swoich praw do wyłącznej strefy ekonomicznej. Z jednej strony musi zwalczać nielegalną aktywność rybaków, przede wszystkim z Wietnamu i ChRL, a z drugiej przeciwstawić się roszczeniom terytorialnym Pekinu na Morzu Południowochińskim. Nie zrobi tego bez zwiększenia wydatków na obronę, w tym przede wszystkim rozbudowy floty i lotnictwa. Paryż może być pomocny w jednym i drugim.


1 Do końca roku na służbie ma być osiem jednostek, nie licząc oczywiście tych dwóch planowanych.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.