HBeG5

Zheng Wan z Szanghajskiego Uniwersytetu Morskiego (上海海事大学) ostrzega na łamach Nature, że ograniczenia w dostępie do danych i publikacji zagrażają rozwojowi naukowemu w ChRL.

Utrudnienia mają swoje źródła z jednej strony w zacieśniającej się cenzurze, a z drugiej w obsesji władz gromadzenia i utajniania wszelkich danych.

Chińscy naukowcy mają coraz większe problemy w dostępie do weryfikowalnych, krajowych statystyk. Wiele surowych danych statystycznych jest gromadzona przez różnego rodzaju rządowe organizacje, ale są one szybko utajniane. Jest to efektem zarówno obsesji tajemnicy państwowej, jak i tworzenia monopoli na informację, co ma swoje bezpośrednie przełożenie na możliwości biznesowe urzędników i powiązanych z nimi przedsiębiorców.

Problem najbardziej dotyka oczywiście humanistyki oraz nauk społecznych – nie tylko socjologii, ale także ekonomi. Negatywny wpływ widać już jednak także w naukach przyrodniczych (zwłaszcza ochrona środowiska) czy medycznych. Brak dostępu do informacji statystycznych paraliżuje całe sektory badań. Oczywiście dane takie są uznawane za wrażliwe politycznie i podlegają ścisłej reglamentacji.

Innym problemem jest także jakość dostępnych źródeł. Władze gromadzą ogromne ilości danych, ale są one często nieweryfikowane i odbiegają od rzeczywistości w terenie. Po prostu, jednostki niższego szczebla raportują to, co uważają, że góra chce usłyszeć, a nie prawdę.

Cenzura także uniemożliwia dostęp do wielu publikacji zagranicznych w formie elektronicznej. Nie jest to nowością, ale często wielu naukowców nie może nawet dotrzeć do informacji, że jakieś badania są zagranicą prowadzone, co utrzymuje wielu badaczy w ChRL w kompletnej izolacji od reszty naukowego świata. Ostatnio nasilono także kontrole publikacji papierowych przysyłanych lub przywożonych z zagranicy. Konfiskaty na granicach są praktycznie codziennością.

Dokonanie prawdziwej kwerendy źródeł z jakiejkolwiek dziedziny jest obecnie praktycznie niemożliwe bez opuszczenia ChRL.

 

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] ChRL stara się stworzyć własny przemysł nowoczesnych technologii, a przegrana Ke Jie może sprowokować […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] państwa i wielkiego biznesu zawsze wyznaczał priorytety nauce, ale moment, w którym władza lub kapitał dyktuje wyniki samych badań jest czymś, co zagraża paradygmatowi naukowemu jako […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.