rtn_241429

Grafika: Reytheon

Według doniesień agencji prasowych Waszyngton wyraził w końcu, po latach odwlekania decyzji, zgodę na sprzedaż Tajwanowi nowoczesnych torped MK-48 produkowanych przez firmę Raytheon.

Oczywiście przyśpieszenie jest związane z aktywnością Pekinu na Morzu Południowochińskim.

Sprzedaż jest wsparciem dla tajwańskiego programu budowy okrętów podwodnych, które wszystko na to wskazuje będą wyposażone w amerykańskie torpedy MK-48 i rakiety Harpoon UGM-84L (wystrzeliwane z okrętów podwodnych) służące do niszczenia celów nawodnych.

W Waszyngtonie poczekano z ogłoszeniem (nieoficjalnym jeszcze) na zakończenie szczytu G20 w Hangzhou. Podobnie postąpiła też Japonia z pomocą wojskową dla Wietnamu.

Według nieoficjalnych doniesień w pierwszej kolejności torpedy i rakiety trafią na dwa pozostałe w tajwańskiej marynarce okręty podwodne typu SSK (Conventional Attack Submarine), kiedy przejdą one remont i unowocześnienie.

Torpedy MK-48 są skutecznym środkiem niszczenia obiektów nawodnych i podwodnych. Mogą być naprowadzane na cel z okrętu lub działać samodzielnie. Zasięg zależy od prędkości i może dojść do 27 mil morskich (50 km).

Rakiety Harpoon UGM-84L mogą atakować cele oddalone o 67 mil morskich (124 km), a przynajmniej tak twierdzi producent – BDS (Boeing Defense, Space & Security).

Jedno jest pewne, że wyposażenie tajwańskich okrętów podwodnych – tych już na służbie, jak i planowanych jednostek – zwiększy zdolności Tajwanu do obrony.

Bez zdominowania wód wokół wyspy przez Marynarkę ALW Pekin nie może liczyć na sukces inwazji.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.