tragedia-wyzwolenia-historia-rewolucji-chinskiej-1945-1957-b-iext44282142Autor: Frank Dikötter
Tytuł: Tragedia wyzwolenia. Historia rewolucji chińskiej 1945-1957
Wydawca: Wydawnictwo Czarne 2016

Wiele osób słyszało, chociaż pobieżnie, o kamieniach milowych historii ChRL jak kampania wielkiego skoku (1958-61) lub rewolucja kulturalna (1966-76), ale okres umacniania się u władzy chińskich komunistów w latach 1945-57 jest równie ważny – a może i ważniejszy.

Nie tylko był to czas terroru, który pochłonął parę milionów istnień, ale też to wtedy ukształtował się model rządów w dużym stopniu niezmieniony do dzisiaj. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy mamy do czynienia ze swoistą remaoizacją w wydaniu Xi Jinping.

Książka Diköttera szczegółowo opisuje tzw „wyzwolenie” (ale od kogo?), które stało się w propagandzie i doktrynie partii komunistycznej ostatecznym uzasadnieniem jej brutalnych rządów.

Polecam. Nówka właśnie wydana (12 października) trafia już do księgarni. Idealny prezent na święta dla miłośników Chin. Wydawnictwo Czarne nie zawiodło i tym razem.

Od wydawcy:

„Wyzwolenie” – tak Komunistyczna Partia Chin nazywa swoje zwycięstwo w 1949 roku. W wypadku Chin jednak historia wyzwolenia i następującej po nim rewolucji nie mówi o pokoju, wolności i sprawiedliwości. Jest to przede wszystkim historia zaplanowanego terroru i przemocy.

W 1949 roku, po krwawej wojnie domowej, która wybuchła, gdy ucichły fronty drugiej wojny światowej, nad pekińskim Zakazanym Miastem załopotał czerwony sztandar. Komuniści jednak nie wyzwolili kraju, lecz przekształcili go w jedną z najcięższych tyranii XX wieku, która przyniosła śmierć co najmniej pięciu milionom osób.

Frank Dikötter wprowadza czytelników w rewolucyjną epopeję, czerpiąc z niedawno otwartych archiwów partyjnych, wywiadów i wspomnień, wplatając w brutalną politykę dworu Mao historie zwykłych ludzi. Wszystkim kazano pisać donosy, składać samokrytyki, oskarżać przyjaciół i odpowiadać na pytania dotyczące ich politycznej wiarygodności. Jedna z ofiar nazwała ten sposób postępowania „starannie kultywowanym Auschwitz umysłów”.

Szczegółowo udokumentowana, opisująca rozległą panoramę wydarzeń Tragedia wyzwolenia to przełomowy dokument, który rzuca nowe światło na fundamenty jednego z najpotężniejszych współczesnych reżymów.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Proponowałem już lekturę pierwszej książki z trylogii Diköttera poświęconej ChRL pod rządami Mao Zedonga. Teraz chciałbym zachęcić do kolejnej części, której tematem jest kampania wielkiego skoku. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.