Autor: Frank Dikötter
Tytuł: Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958–1962
Wydawca: Wydawnictwo Czarne 2013

Proponowałem już lekturę pierwszej książki z trylogii Diköttera poświęconej ChRL pod rządami Mao Zedonga. Teraz chciałbym zachęcić do kolejnej części, której tematem jest kampania wielkiego skoku.

To świetnie udokumentowana, ale też dobrze napisana praca. Dikötter opisuje najpierw przebieg kampanii wielkiego skoku, a potem zajmuje się losem poszczególnych grup społecznych. Pokazuje też mechanizmy powstawania głodu i strategie przetrwania – często bezwzględne – przyjmowane przez zwykłych ludzi, jak aparat partyjny.

Oczywiście, nie brakuje krytyków jak Cormac Ó Gráda, który twierdzi, że Dikötter nie docenia faktu, że głód nie był w Chinach niczym nowym i często dochodziło na przestrzeni wieków do podobnych klęsk. Trudno jednak nie przyznać Dikötterowi racji, że w tym wypadku głód nie był efektem nieurodzaju czy wojny, ale absurdalnej polityki oraz ambicji Mao w rywalizacji ze Chruszczowem.

Wydawnictwo Czarne pozornie wydało te książki niechronologicznie, ale sam Dikötter opublikował najpierw Wielki Głód (2010), a dopiero potem Tragedię Wyzwolenia (2013) i Rewolucję Kulturalną (2016) – na pewno napiszę, kiedy pojawi się w końcu po polsku. W między czasie zachęcam, kto zna język, by sięgnąć po wydanie angielskie. Dla mnie była najciekawsza z trzech.

Od wydawcy:

Książka Diköttera to wstrząsający zapis jednej z największych katastrof XX wieku — wielkiej klęski głodu w Chinach, będącej konsekwencją bezwzględnej polityki Mao Zedonga. W ramach kampanii, której hasłem było: więcej, lepiej, prędzej i taniej, Chiny miały stać się jedną z najprężniejszych gospodarek świata, jednak rezultaty okazały się tragiczne — ten „sen szaleńca” kosztował życie kilkadziesiąt milionów ludzi. Dikötter, któremu udało się dotrzeć do wielu niedostępnych dotąd dokumentów, opisuje ten wstrząsający okres historii najnowszej z naukową precyzją i pisarską swadą. Jego książka spotkała się ze znakomitym przyjęciem i otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m.in. prestiżową BBC Samuel Johnson Prize for Non-Fiction, wyróżnienie w finale Nagrody im. Bernarda Schwartza 2011 przyznawanej przez Amerykańskie Towarzystwo Azjatyckie, była także książką roku 2011 według „The Independent”, „The Economist”, „The Sunday Times”, „The Daily Telegraph” i „New Statesman”.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Na liście znalazło się ponad 300 artykułów poruszających rożne tematy, od tych historycznych jak rewolucja kulturalna i maskara na Tiananmen po bieżące jak ruch demokratyczny w Hong Kongu, okupacja Tybetu i system jednopartyjny. Wśród ocenzurowanych znaleźli się najważniejsi badacze współczesnych Chin, jak Andrew Nathan, David Shambaugh, Roderick MacFarquhar, Ezra Vogel czy Frank Dikötter. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.