Przewidywane zasięgi systemu THAAD (źródło: IISS).

Moon Jae-in, faworyt w nadchodzących, przedterminowych wyborach prezydenckich wezwał wczoraj Pekin do zaprzestania szykanowania południowokoreańskich firm z powodu instalacji w kraju systemu antyrakietowego THAAD. Moon chciał pokazać się jako „silny lider” w czasie wczorajszej debaty przedwyborczej, dlatego nawoływał do przeciwstawienia się ChRL i użycia wszystkich środków dyplomatycznych by rozwiązać narastający konflikt.

Amerykanie instalują w Korei Południowej system przeciwrakietowy THAAD z powodu Korei Północnej i coraz częstszych testów rakiet balistycznych przeprowadzanych przez tamtejszy reżim.

Dla Pekinu sam system antyrakietowy nie stanowi problemu. Przy zasięgu 200 km będzie zdolny do niszczenia jedynie rakiet nadlatujących z Korei Północnej, ale to, co niepokoi wojskowych z ALW to radar systemu THAAD zdolny wykryć start rakiety w zasięgu 2000 km. W praktyce jest on zdolny monitorować całą wschodnią ChRL.

To oczywiste, że radar będzie używany nie tylko do monitorowania Korei Północnej, ale też będzie źródłem danych dla całego systemu tarczy antyrakietowej – Program Globalnej Obrony przed Ograniczonym Atakiem Rakietowym (Global Protection Against Limited Strikes – GPALS), co mocno ograniczy zdolności ofensywne ChRL. Radar w Korei Południowej włączony do sieci podobnych urządzeń w Japonii i bazach Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku spowoduje, że ChRL nie będzie mogła przeprowadzić z własnego terytorium skutecznego ataku jądrowego na Stany Zjednoczone lub ich sojuszników w Azji Wschodniej. Alternatywą jest rozbudowa flotylli łodzi podwodnych uzbrojonych w rakiety balistyczne, ale to zajmie lata oraz będzie wymagało poważnych wydatków.

W tej sytuacji Pekin stara się ukarać Seul uderzając w południowokoreańskie firmy. Trudno jednak zrozumieć racjonalność takiego działania. Nie tylko przynosi ono szkody obydwu stronom – tracą na tym także firmy z ChRL, ale przede wszystkim jest kompletnie nieskuteczne.

W sytuacji zagrożenia z północy dla Seulu wdrożenie systemu THAAD stanowi priorytet najwyższej wagi. Może zadecydować o fizycznym przetrwaniu kraju i nawet poważne straty w handlu z ChRL nie zmienią decyzji Korei Południowej. Co gorsza, cała sytuacja negatywnie rzutuje na postrzeganie międzynarodowe ChRL, a wszelkie zapewnienia o byciu „czempionem wolnego handlu” brzmią jeszcze bardziej pusto niż wcześniej.

Protestuje także Rosja, ale to chyba z przyzwyczajenia, ponieważ jedynie niewielki skrawek jej terytorium znajdzie się w zasięgu radaru.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] dla którego ChRL się wycofała z rozmów, jest oficjalnie implementacja systemu THAAD w Korei Południowej. Tylko, że od ponad roku mówi się rozmieszczeniu systemu antyrakietowego w Korei Południowej i […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] to Tajwan po zwycięstwie niepodległościowej opozycji i Koreę Południową po podjęciu decyzji o rozmieszczeniu systemu THAAD. Wcześniej podobne „sankcje” dotknęły Japonię i […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] rozpoczeła de facto wojnę gospodarczą przeciwko Korei Południowej w związku z decyzją o rozmieszczeniu systemu THAA…, w odpowiedzi na program nuklearny i rakietowy Korei Północnej. W sytuacji zagrożenia z […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.