Irracjonalne inwestycje mają w Chinach dłuższą tradycję, niż to się może z pozoru wydawać.

Według doniesień mediów rządowych jeszcze w tym roku ma się w ChRL pojawić regulacja mająca „ograniczyć irracjonalne inwestycje”. Nowe przepisy mają zmniejszyć możliwość inwestowania przez rodzime firmy w niektórych sektorach, a zachęcać do aktywności w innych.

Czym jest jednak według chińskich komunistów „irracjonalne” inwestowanie?

Okazuje się, że w partyjnej nowomowie „irracjonalnym” jest inwestowanie za granicą. Na początku miesiąca minister handlu, Zhong Shan mówił, że pewna liczba rodzimych firm zainwestowała zagranicą „ślepo i irracjonalnie”. Ministerstwo już zablokowało szereg kontraktów czekających tylko na podpisanie – prywatne jak i państwowe firmy muszą uzyskać zgodę na inwestycję poza granicami kraju.

Skąd ta nagła troska o prywatny biznes?

Partia komunistyczna stara się za wszelką cenę powstrzymać odpływ kapitału z kraju, stąd kampania blokowania zagranicznych inwestycji rodzimych firm. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że inwestowanie za granicą jest sposobem chińskich bogaczy na ucieczkę z kraju, ponieważ razem z inwestycją zdobywają też prawo pobytu w większości państw – przynajmniej tych najbardziej atrakcyjnych. Nic dziwnego, że pieniądze, które raz wypłynęły z ChRL, już nie wracają.

W pierwszej kolejności władze mają zamiar zastopować inwestycje między innymi w takich sektorach jak nieruchomości, rozrywka, czy sport. Są to raczej dochodowe inwestycje (pod warunkiem, że się nie inwestuje w filmy jak „Wielki Mur„). Hollywood wręcz zostało w ostatnich latach zdominowane przez kapitał z ChRL. Dlatego trudno uwierzyć, że partia nagle zaczęła się martwić, że inwestorzy tracą pieniądze. Zwłaszcza, że nie wykazuje podobnego zainteresowania idiotycznymi inwestycjami w kraju. Celem wydaje się zatrzymanie ucieczki z ludowej ojczyzny kapitału i najbogatszych ludzi.

Działania władz już przynoszą skutek. Inwestycje zagranicą (poza sektorem finansowym) w styczniu-lutym tego roku spadły o 52,8% (rok do roku), a w sektorach rozrywkowym i nieruchomości o 80%. Partia jednak nie ogranicza się do działań administracyjnych. Media rządowe już zapowiadają, że będzie wzmocniony nadzór, a działania „antyspołeczne” i „krzywdzące zachowanie” (interes narodowy, czyli partii) będą zabronione i karane.

Opublikował/a Michał Bogusz

3 Comments

 1. […] władze w Pekinie do inwestycji w europejskim sektorze finansowym. Z jednej strony pojawiają się regulacje ograniczające inwestycje poza ChRL w taki sposób, że nie pozostawia się im wyboru, jak szukać inwestycji w sektorze finansowym. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] kiedy Pekin stara się ograniczyć tzw. „białe słonie” (白象), czyli drogie i nieracjonalne inwestycje, służące jedynie wyprowadzaniu publicznych pieniędzy oraz w najlepszym razie sztucznej […]

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] to jedynie wynikiem wzrostu chińskich FDI w UE, ale również ich spadku w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku chińskie FDI w UE spadły o 17%, pierwszy raz od czterech lat i teraz szybko wracają do stanu poprzedniego. Równocześnie, […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.