Inwestycje bezpośrednie (foreign direct investment, FDI) z ChRL w UE miały przewyższyć w pierwszej połowie 2018 roku chińskie FDI w Stanach Zjednoczonych dziewięciokrotnie.

Brzmi sensacyjnie, no nie?

Całe szczęście nie jest to jedynie wynikiem wzrostu chińskich FDI w UE, ale również ich spadku w Stanach Zjednoczonych. W 2017 roku chińskie FDI w UE spadły o 17%, pierwszy raz od czterech lat i teraz szybko wracają do stanu poprzedniego. Równocześnie, tąpniecie w Stanach Zjednoczonych jest większe i następuje też z stamtąd szybszy odpływ chińskiego kapitału. Wszystko oczywiście w związku z wojną celną.

ChRL próbuje także wciągnąć UE w antyamerykańską koalicję, ale szanse są na to marne. Mimo to Pekin zachęca rodzime firmy do inwestowania w UE, w efekcie w pierwszej połowie br. nastąpiło odbicie chińskich FDI, ale raczej można mówić o powrocie do stanu powszedniego (z przed 2017 roku), niż o gwałtownym skok.

Od 2008 roku odnotowano gigantyczny wzrost chińskich FDI w UE, z 700 mln Euro do 35 mld w 2016 roku. Analiza sektorowa pokazuje także, że w 10 dziedzinach na 15 chińskie inwestycje w UE przewyższają unijne inwestycje w ChRL. Co jest ważniejsze, większość chińskich inwestycji w UE nie byłaby możliwa do dokonania przez unijne podmioty w ChRL z powodu barier i ograniczeń stawianych przez władze.

Pekin kusi Brukselę obietnicą otwarcia kolejnych sektorów, ale w Brukseli jaki i w większości unijnych stolic bardziej dominuje obawa przed drapieżnymi chińskimi praktykami inwestycyjnymi, niż wiara w szczerość chińskich propozycji.

Więcej w raporcie Mercator Institute for China Studies (MERICS): EU-China FDI: Working towards reciprocity in investment relations.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.