Zdjęcie za SCMP.

Policja w Hong Kongu zatrzymała dzisiaj dwoje niepodległościowych (niedoszłych) deputowanych Yau Wai-ching oraz Sixtusa “Baggio” Leung. Obydwoje utracili mandaty, a właściwie ich nie objęli, po odmowie złożenia przysięgi wierności ChRL w październiku ubiegłego roku. Zamiast tego zmienili tekst roty przysięgając „wierność narodowi Hong Kongu” oraz rozwiesili transparent z hasłem: Hong Kong is not China.

Obydwoje zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach o 7 rano i zostali przesłuchani w związku z protestem, kiedy próbowali się dostać do budynku Legco, by ponownie złożyć przysięgę. Propekińscy deputowani im to uniemożliwili i wezwali policję. W czasie przepychanki trzech ochroniarzy miało zostać rannych. Zatrzymano także kilku innych aktywistów

Po południu, zatrzymani zostali zwolnieni za kaucją. Postawiono im zarzut uczestnictwa w nielegalnym zgromadzeniu, co jest zagrożone karą do lat pięciu oraz grzywną.

Ruch władz Hong Kongu, za którym stoi Pekin, ma na celu zlikwidowanie legalnej opozycji. Kolejnych pięciu opozycyjnych deputowanych oczekuje zakończenia postępowania wyjaśniającego czy także oni złożyli prawidłowo przysięgę. Pekin dąży do liczebnego zredukowania opozycyjnych deputowanych, by utracili oni możliwość blokowania w Legoco – organie legislacyjnym Hong Kongu.

Dwóch deputowanych zostało już oskarżonych o udział w nielegalnym proteście w 2014 roku, a każdy deputowany skazany na więcej niż miesiąc więzienia traci automatycznie mandat – w Hong Kongu parlamentarzystom nie przysługuje immunitet.

Pekin dąży już otwarcie do zlikwidowania nawet pozorów demokracji w Hong Kongu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Odmową złożenia przysięgi była strzałem w kolano demokratów, a do tego jeszcze kompletnie pustym gestem. Nie tylko utracili praktyczne prawo weta w Legco, to jeszcze właściwie podarowali go Pekinowi na tacy. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.