Mapa za BBC.

Wczoraj otwarto uroczyście odnowioną linię kolejową łączącą stolicę Kenii, Nairobi z portowym miastem Mombasa. W pierwszą podróż ruszył Ekspres Madaraka (nazwany tak od dnia uzyskania przez Kenię autonomii wewnętrznej w czasach kolonialnych). Odnowiona linia jest pierwszym etapem rozbudowy i renowacji Kolei Wschodnioafrykańskich – wybudowanych w czasach kolonialnych.

Tzw. Nowe Koleje Wschodnioafrykańskie połączą w zintegrowaną siecią kolejową nie tylko Kenię, Etiopię, Południowy Sudan, Demokratyczną Republikę Kongo, Ugandę, Rwandę i Burundi, ale przez Tanzanię sięgną dalej na południe do Zambii, Mozambiku i Botswany. Wszystkie nitki będą prowadzić do Mombasy, a stamtąd na Daleki Wschód, do ChRL.

Wszystko w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku (OBOR) – całe przedsięwzięcie jest elementem ekspansji Pekinu w Afryce. Port w Mombasie nie tylko leży na najkrótszej trasie do Chin, ale też z większością Nowej Kolei Wschodnioafrykańskiej będzie w zasięgu działań bazy ALW w Dżibuti.

Pierwszy odcinek został zbudowany przez firmy z ChRL, które dostarczyły także cały tabor oraz szkolą personel, a sam projekt jest finansowany w 80% przez pożyczkę z Pekinu – łączny koszt 3,2 miliarda USD. Pełną operacyjność linia do Nairobi, licząca 840 km, ma osiągnąć w grudniu br. i skrócić czas podróży z obecnych 12 godzin do czterech i pół.

Ukończenie pierwszej linii powinno przyśpieszyć prace na innych kierunkach. Pekin postąpił sprytnie współfinansując pierwszy i najważniejszy odcinek do Mombasy. Powinno to zachęcić pozostałe rządy do działania. Inne kraje jednak nie mogą liczyć na aż tak szczodry udział finansowy ChRL w przedsięwzięciu, ale w sytuacji swoistego wyścigu by się połączyć z Mombasą, będzie rosła presja, aby zgodzić się na warunki Pekinu.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] spodziewać, że w czasie podróży zostaną ogłoszone kolejne plany infrastrukturalne, podobne do linii klejowej w Kenii i analogicznego projektu łączącego Addis Abeba z […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.