Opublikowano coroczny raport Pentagonu dla Kongresu Stanów Zjednoczonych na temat zdolności militarnych ChRL. Jak zwykle zachęcam do lektury.

Z zawartości najistotniejsza jest informacja o planach budowy bazy ALW w Pakistanie. Pekin natychmiast zaatakował raport oraz zaprzeczył planom budowy jakichkolwiek instalacji w Pakistanie. Jednak wydaje się, że ChRL będzie musiała w jakiś sposób zabezpieczyć fizycznie elementy OBOR w Pakistanie, a nie uda się tego bez obecności jednostek ALW – lecz te mogą także stacjonować w którejś z pakistańskich baz. Wizja bazy ALW w Pakistanie budzi jednak największy niepokój w Indiach.

Ciekawe czy były takie plany i jak bardzo ewentualnie były lub są zaawansowane. Może też Pentagon postanowił storpedować wszelkie pomysły na przyszłość wypuszczając informację już teraz, co w niepewnym środowisku politycznym Pakistanu powinno co najmniej opóźnić cały projekt o kilka lat.

Podobnie było z planami bazy ALW w Namibii. Wtedy jednak nie wierzyłem, że ChRL uda się zbudować bazę w Dżibuti, a już jest i działa.

Zobaczymy, jak będzie tym razem.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.