ChRL ma zamiar wprowadzić do 2020 roku ogólnokrajowy obowiązek dodawania do paliwa komponentu etanolu, tzw. biopaliwa. Nie jest znana na razie obowiązkowa wartość procentowa. Obecnie każda prowincja ma własne regulacje.

Spekulacje medialne mówią nawet o 10%, co byłoby relatywnie dużo w porównaniu z normą europejską, dopuszczającą maksymalnie 5%. Zwłaszcza, że na dzień dzisiejszy udział biopaliw w całej konsumpcji paliw nie przekracza 1%.

Celem regulacji jest zarówno ochrona środowiska i obniżenie emisji spalin, jak i wsparcie dla rolnictwa i przemysłu przetwórczego.

Według Ministerstwa Skarbu RP już dodanie „5% etanolu do benzyny powoduje obniżenie zawartości CO w spalinach o 20% (obniżenie temperatury płomienia mieszanki spalanej w silniku). Dodatkowo obserwuje się zmniejszenie o 10% emisji cząstek stałych.” Dodawanie etanolu do paliwa podwyższa jednak jego cenę i bez regulacji rządowych nie przyjęłoby się na szeroką skalę.

Według zapowiedzi docelowo ma nastąpić podwojenie zużycia biopaliw w ciągu trzech lat. Oczywiście, jest to rozwiązanie przejściowe ponieważ, jak pisałem kilka dni temu ostatecznym celem jest w ogóle eliminacja pojazdów spalinowych.

Ważniejsza wydaje się jednak druga przesłanka.

ChRL ma ogromne rezerwy kukurydzy, skupowanej by utrzymać ceny i zapobiec załamaniu się dochodów rzeszy małych rolników. Szacunki mówią o 200 milionach ton, tj. równowartości rocznego zapotrzebowania kraju. Kukurydza jednak zgnije w ciągu kilku lat, jeżeli nie zostanie sprzedana i przetworzona.

Nowe przetwórnie mają być ulokowane w północno-wschodniej części ChRL, gdzie dominującą uprawą jest właśnie kukurydza, co powinno także pobudzić miejscową gospodarkę, pozostającą w tyle za bardziej rozwiniętymi prowincjami z południowego-wschodu.

W międzyczasie, jak zwykle, najbardziej zyskali „dobrze poinformowani”. Ceny akcji państwowych spółek produkujących biopaliwa skoczyły w ciągu jednego dnia w górę – Shandong Longlive Bio-Technology Co 10% a COFCO Biochemical Anhui Co 6%.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.