IX Kongres KPCh w 1969 – zjazdy partii to okazja do zamanifestowania jedności, mimo że pod powierzchnią narastają sprzeczności i trwa ciągła gra o „cesarski” tron.

Zbliża się wielkimi krokami XIX Kongres KPCh, który przyniesie wiele rozstrzygnięć i chyba jednoznacznie pogrzebie dotychczasowe konsensusy w partii komunistycznej.

Pierwszy, to oczywiście zasada wymiany kierownictwa co dziesięć lat. To dziedzictwo rządów Deng Xiaopinga, który starał się tak zaprojektować system wewnętrzny by zapobiec pojawieniu się nowego, dożywotniego lidera – jemu oczywiście nie przeszkadzało, że sam de facto odgrywał taką rolę, choć nigdy nie miał tak silnej pozycji jak Mao.

Wkrótce zobaczymy, czy Xi Jinping uda się przedłużyć władzę poza rok 2022 i czy będzie ją sprawował formalnie, czy też z tylnego siedzenia.

Ciekawszy jest jednak konsensus, czy też cicha umowa między frakcjami KPCh zawarta przed XVIII Kongresem KPCh w 2012 roku, który wyniósł Xi do władzy.

W KPCh funkcjonuje wiele grup. Łączą je różne wspólne interesy, relacje osobiste, a czasami pochodzenie regionalne. Większość z nich funkcjonuje na poziomie lokalnym i stara się nie mieszać do wielkiej polityki na poziomie krajowym. Siłą rzeczy jednak zmiany w Pekinie dotykają je bezpośrednio, dlatego bardzo ostrożnie lawirują między dużymi frakcjami walczącymi o wpływy w stolicy.

Na poziomie ogólnokrajowym mówi się o dwóch frakcjach: Tunpai (团派), czyli grupie działaczy, którzy zaczynali karierę w Lidze Młodzieży Komunistycznej oraz mniej zwartej formacji Książątek (太子党 Tàizǐ dǎng) – dzieci prominentnych działaczy partyjnych pierwszego pokolenia.

Była jeszcze Klika z Szanghaju (上海帮), ale jej wpływy tak zmalały, że trudno brać ją jeszcze pod uwagę. Jednak w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Klika stanowiła zaplecze polityczne Jiang Zeming, ale wraz z jego odejściem na emeryturę w 2002 roku straciła wpływy, a w czasach Hu Jintao została zepchnięta na margines przez Tunpai przy poparciu Książątek.

Nie można mówić o jakiś konkretnych różnicach ideologicznych czy politycznych między frakcjami, a spory dotyczą osobistych ambicji. Zwłaszcza Książątka stanowią bardzo niejednorodną grupę i dzielą się na koterie, gdzie często dochodzi do poważnych tarć – nie mówiąc już o wojnie na śmierć i życie między Bo Xilai a Xi Jinping.

Co prawda mówi się, że Tunpai jest zazwyczaj bardziej wrażliwa społecznie, ponieważ jej członkowie częściej lądowali w biedniejszych prowincjach niż Książątka, ale równie dobrze można powiedzieć, że to tylko część autokreacji członków grupy. W rzeczywistości najbardziej łączy ich strach przed Książątkami.

Książątka z kolei, mimo wszystkich rzeczy, które je dzielą, mają wspólne poczucie, że mają naturalne, dziedziczne prawo do rządzenia ChRL. Władza to dla nich „rodzinny interes”, którego mają bronić i z niechęcią patrzą na „parweniuszy” z Tunpai, którzy „wtrącają się”.

Po eliminacji Kliki z Szanghaju Książątka i Tunapi podzieliły się władzą tworząc rodzaj równowagi na najważniejszych stanowiskach w partii i państwie. Zaowocowało to dosyć dużą niewydolnością decyzyjną epoki Hu Jintao, który sam wywodzi się z Tunpai – mówi się wręcz o straconej dekadzie.

W celu wyjścia z impasu zawarto nowy kompromis i przed XVIII Kongresem, który wyniósł do władzy Xi, zgodzono się, że w nowym rozdaniu przewagę zyskają Książątka. Zredukowano liczebność Stałego Komitetu Biura Politycznego, aby ułatwić podejmowanie decyzji, a wyraźną przewagę zyskały w nim, jak i w całym aparacie, Książątka. Za to, po dziesięciu latach, w 2022 roku ma przyjść kolej na Tunpai.

Teraz jednak wygląda na to, że Xi i Książątka nie mają zamiaru wywiązać się z umowy. Xi wykorzystał kampanię antykorupcyjną by osłabić pozycję Tunpai. Nadchodzący XIX Kongres powinien też wyznaczyć następcę Xi i zgodnie z kompromisem z 2012 roku powinien on się wywodzić z Tunpai, ale wiele wskazuje, że nic takiego nie będzie miało miejsca.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] ten temat powtarzać, ale interesuje mnie jedno: dlaczego aparat partyjny zgodził się w ogóle na odejście od dengowskiego modelu wymiany kierownictwa co […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.