Wicepremier Nowej Zelandii, Winston Peters przyznał, że rząd panuje legislację, która ma wyeliminować obce wpływy na system polityczny kraju. W wywiadzie dla Financial Times powiedział, że nowe przepisy powinny wejść w życie przed wyborami parlamentarnymi w 2020 roku.

Według ogólnych zapowiedzi nowe regulacje mają zabronić wszelkich zagranicznych donacji dla partii i organizacji politycznych. Nie wiadomo jednak, jakie środki mają zapobiec próbom obejścia zakazu przez używanie pośredników w formie lokalnych organizacji zrzeszających emigrantów i dzielenie dotacji na drobne wpłaty, poniżej 10 tysięcy Dolarów Nowozelandzkich, które nie są rejestrowane, co jest praktyką Pekinu.

Nowa Zelandia jest od jakiegoś czasu wstrząsana skandalami związanymi z rosnącymi wpływami Pekinu. Chińscy „biznesmeni” powiązani z Wydziałem Prac Zjednoczonego Frontu KC KPCh finansują skrajną prawicę,1 a „nieznani sprawcy” utrudniają życie krytykom reżimu i chińskim ekspertom sceptycznym wobec KPCh. Wszystko przy biernej postawie zarówno rządu, jak i służb kontrwywiadowczych.

Wygląda na to, że jednak krytyka opinii publicznej, ale też naciski sojuszników, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych powodują, że politycy w Wellingoton zaczynają rozumieć powagę sytuacji. A sytuacja musi być naprawdę zła, skoro niektórzy amerykańscy eksperci i byli pracownicy CIA zaczęli publicznie mówić o wykluczeniu Nowej Zelandii z sojuszu Pięciu Oczu (Five Eyes).2

Mam wrażenie, że rząd Jacindy Ardern został zmobilizowany do działania jednak bardziej przez wizję chińskich pieniędzy wspierających opozycję po tym, kiedy pod naciskiem Waszyngtonu wykluczono Huawei i inne chińskie firmy z budowy sieci 5G.

O sile chińskich wpływów niech świadczy fakt, że znana ekspertka, Anne-Marie Brady nie mogła składać zeznań przed parlamentarną komisją sprawiedliwości, której przewodniczy Raymond Huo z Partii Pracy. Kiedy sprawa stała się głośna w mediach, to Huo oświadczył, że powodem miały być kwestie proceduralne, ale sprawa została już wyjaśniona i Brady będzie mogła składać zeznania.


1 Don Brash, były lider Parti Narodowej został dyrektorem nowozelandzkiego oddziału Industrial and Commercial Bank of China (ICBC).
2 Inaczej FVEY to sojusz wywiadowczy pięciu anglojęzycznych państw: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Zjednoczonego Królestwa, Australii i Nowej Zelandii. Członkowie między innymi współdzielą infrastrukturę nasłuchową oraz wymieniają się informacjami wywiadowczymi.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.