Qiushi (求是 „Poszukując prawdy”), wydawany co dwa miesiące organ KC KPCh,1 opublikował przemówienie Xi Jinping z 2013 roku zatytułowane „Kilka kwestii dotyczących ochrony i rozwoju socjalizmu z chińską charakterystyką”. Według doniesień agencyjnych w opublikowanym przemówieniu znalazł się akapit, który nie był wcześniej znany. Dotyczy on kwestii relacji z kapitalistycznym Zachodem:

„Fakty wielokrotnie dowiodły nam, że analiza Marksa i Engelsa podstawowych sprzeczności społeczeństwa kapitalistycznego nie jest przestarzała, a materializm historyczny [także dowodzi], że kapitalizm nieuchronnie zamiera, a zwycięstwo socjalizmu, który nie jest przestarzały, jest nieuchronne. Jest to nieodwracalna powszechna tendencja w historii rozwoju społecznego, ale droga jest kręta. Ewentualny upadek kapitalizmu i ostateczne zwycięstwo socjalizmu muszą być długim procesem historycznym. Musimy dogłębnie zrozumieć samoregulującą zdolność społeczeństwa kapitalistycznego, w pełni oszacować obiektywną rzeczywistość długoterminowej przewagi zachodnich krajów rozwiniętych pod względem ekonomicznym, naukowym i wojskowym oraz sumiennie przygotować się na wszelkie aspekty długoterminowej współpracy i walki między dwoma systemami społecznymi. Socjalizm na etapie podstawowym musi przez długi czas być równocześnie długofalową współpracą i walką z kapitalizmem o bardziej rozwiniętej produktywności, musi także uważnie badać i czerpać korzyści z dobroczynnych osiągnięć cywilizacyjnych stworzonych przez kapitalizm, a w tym samym czasie musi stawiać czoła zachodnim krajom rozwiniętym. Mocna strona [Zachodu] to podkreślanie niedociągnięć socjalistycznego rozwoju Chin i obwinianie o to [rządów KPCh]. Musimy mieć silną strategiczną determinację, stanowczo przeciwstawiać się różnym fałszywym twierdzeniom o porzuceniu [przez nas] socjalizmu i świadomie korygować błędne wyobrażenia o [obecnym] etapie transformacji. Najważniejszą rzeczą jest skupienie się na robieniu własnych rzeczy, ciągłe zwiększanie naszej ogólnej siły narodowej, ciągłe doskonalenie życia naszych ludzi, nieustanne budowanie socjalizmu przewyższającego kapitalizm i ciągłe zdobywanie inicjatywy, aby zdobyć przewagę i wygrać przyszłość.”

Nie rozstrzygnę, czy faktycznie Xi powiedział to w 2013 roku, czy dopiero teraz dodano to retrospektywnie. W jednym i drugim wypadku w publikowaniu teraz przemówienia z przed sześciu lat chodzi o to, aby pokazać, że Xi przewidział obecną sytuację zaostrzającego się konfliktu z Zachodem, który – chyba jest to już dla każdego jasne – wyszedł poza kwestie handlowe. Wydaje się, że władze w ten sposób przygotowują doły partyjne na ustępstwa w negocjacjach z Amerykanami. Równocześnie, Xi daje do zrozumienia, że jakiekolwiek ustępstwa by nie były, to są one jedynie taktyczne, podykotowane tylko słabością socjalistycznych Chin w tym momencie, ale ich dalszy wzrost jest kwestią czasu i wtedy dojdzie do wyrównania rachunków.

To przemówienie jest jeszcze ciekawe z innego powodu. Zwracam uwagę na to stwierdzenie:

„Musimy mieć silną strategiczną determinację, stanowczo przeciwstawiać się różnym fałszywym twierdzeniom o porzuceniu [przez nas] socjalizmu i świadomie korygować błędne wyobrażenia o [obecnym] etapie transformacji.”

Xi jasno stwierdza, że podstawą doktrynalną KPCh jest marksizm, mimo że Wydział Propagandy KC stara się stwarzać inne pozory w narracji dla zagranicy. W takich momentach widać, jak bardzo się mylą ci wszyscy, którzy twierdzą, że partia komunistyczna porzuciła Marksa ma rzecz Konfucjusza, oszukując siebie i innych.


1 Qiushi jest poświęcony kwestiom ideologicznym, rozważaniom o marksizmie i długoterminowej perspektywie rozwoju KPCh. Drugi organ KC KPCh to Renmin Ribao (人民日报 ”Dziennik Ludowy”), który funkcjonuje jak typowy dziennik, propagujący oczywiście agendę kierownictwa KPCh. Redakcje obydwu są wydziałami KC.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Podejrzewam, że raczej pisanych pod ich dyktando, ale faktycznie każdy kolejny numer otwiera tekst sekretarza generalnego KPCh, obecnie Xi Jinping. Nie są one normalnie pisane dla „Qiushi”, a zazwyczaj są zapisem lub […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.