Pod kryptonimem “Balikatan” (ramie do ramienia) od poniedziałku trwają na wspólne manewry amerykańsko-filipińskie, dla których tłem jest okupacja prze tzw. morką milicję ludową Rafy Whitsun w filipińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Od marca br. około 220 kutrów rybackich działających w rama morskiej milicji ludowej przebywa na Rafie Whitsun.1 Nie podejmują tam żadnej aktywności ekonomicznej – jest to wyłączna strefa ekonomiczna Filipin, ale chroniące je jednostki straży wybrzeża ChRL przegoniły w weekend filipińskich rybaków.

Pekin oficjalnie twierdzi, że kutry schroniły się tam ze względu na złą pogodę, jednak widać rotację jednostek, a i pogoda w regionie znacznie się polepszyła w ostatnich tygodniach. Manila ma składać codziennie protest dyplomatyczny w związku z okupacją, ale Pekin nic sobie z tego nie robi, a dodatkowo ambasada ChRL na Filipinach twierdzi, że region ten należy do ChRL. To nic nowego, a Pekin stosuje już od dawna taktykę „szarej strefy”, czyli agresywnych działań, które jednak nie są formalnie działaniami zbrojnymi, dzięki czemu stara się egzekwować roszczenia na Morzu Południowochińskim.

„Balikatan” odbywają się po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 i są jedną w wielu płaszczyzn, na jakich amerykańska administracja podjęła swoistą kontrofensywę w regionie. Podstawowym celem jest zniechęcenie Pekinu do podjęcia inwazji na Tajwan lub inny prowokacji. Na naszych oczach Amerykanie wypracowują wielopłaszczyznową strategię powstrzymania ChRL i erozji systemu sojuszy. Trzeba uczciwie przyznać, że Pekin stara się im pomóc jak tylko potrafi coraz bardziej agresywnymi działaniami. Niemniej, mimo że można się spodziewać dalszych prowokacji na morzu i w powietrzu, to w tym roku nie przewiduję poważniejszej eskalacji w kierunku jakiś operacji morsko-lądowych. Sprawy jednak idą w niebezpiecznym kierunku i nigdy nie można wykluczyć, że w terenie dojdzie do eskalacji, której aktorzy polityczni nie planowali.


1 Na zdjęciach upublicznionych przez filipińskie ministerstwo obrony widać, że cumują one w rzędach po kilka lub kilkanaście jednostek.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.