ChRL zrewidowała przepisy dotyczące poboru do wojska, umożliwiając emerytowanym pracownikom służby ponowne zaciągnięcie się do wojska.Jak podają państwowe media, zmiany mają na celu zapewnienie „instytucjonalnych gwarancji dla konsolidacji obrony narodowej i budowy silnych sił zbrojnych.” Znowelizowane przepisy, zatwierdzone przez Radę Państwową (rząd) i Centralną Komisję Wojskową (CKW),1 weszły w życie w poniedziałek i objęły wszystkie aspekty procesu rekrutacji do armii i wykorzystania personelu, zarówno w przypadku krajowych sytuacji kryzysowych, jak i w czasie wojny.

Nowe poprawki zawierają szczegółowe przepisy dotyczące czasu wojny, w tym środki mające na celu szybkie zwiększenie liczby oddziałów. „W zależności od potrzeb, emerytowani żołnierze mogą być rekrutowani głównie w celu uzupełnienia byłych jednostek służby czynnej lub podobnych stanowisk.” Powracający do służby żołnierze będą traktowani priorytetowo w rekrutacji i oczekuje się od nich, że ponownie dołączą do swojej pierwotnej jednostki lub analogicznego oddziału, aby wykorzystać ich doświadczenie. Widać, że Pekin zauważył, jaki problem dla Rosjan stanowi brak specjalistów, którzy mogliby zastąpić poległych w pierwszych miesiącach wojny na Ukrainie.

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) przeszła modernizację pod przywództwem Xi Jinpinga – sam bym powiedział, że to jedyna naprawdę udana pod jego rządami reforma. Obecne miany zwiększają również nacisk na rekrutację osób z umiejętnościami istotnymi dla działań w przestrzeni kosmicznej i cyberwojny, Dwóch obszarów, w których Xi Jinping forsuje zwiększenie komptencji ALW. Dlatego nie dziwi, że jak napisał „Global Times” rekruci z najlepszych uniwersytetów będą traktowani priorytetowo, „aby pomóc PLA zwiększyć ogólną jakość i zbudować sprofesjonalizowane siły.”

Około jednej trzeciej z ponad 2 mln chińskiego personelu wojskowego to poborowi służący przez dwa lata. Co do zasady w ChRL obowiązuje pobór powszechny, ale potrzeby są realizowane w ramach zaciągu ochotniczego z puli poborowych z danego rocznika.2 Problem w tym, że tradycyjnie większość poborowych pochodzi ze wsi i służba w armii jest formą ucieczki od biedy. Mają oni niski kapitał kulturowy, jak i niewiele umiejętności technicznych. Generalnie ALW ma problemy z przyciągnięciem wykształconych ludzi, a dodatkowo wielu z potencjalnych rekrutów z odpowiednimi kwalifikacjami nie spełnia wymogów zdrowotnych czy sprawnościowych. W ostaniach latach również wielu specjalistów odeszło z armii skuszonych zarobkami w szybko rosnącym sektorze technologicznym ChRL. Lecz obecne kłopoty branży i ograniczenia zatrudnienia dają szansę ALW na odzyskanie części personelu.


1 Przypominam, istnieją dwie Komisje. Jedna KC KPC i druga państwowa, ale ich skład jest jednoznaczny i jest to przykład formuły „jedna instytucja, dwie tabliczki.” W rzeczywistości o wszystkim decyduje CKW KC KPCh.
2 W 2021 roku okresy naboru rekrutacyjnego zostały podwojone i przypadają dwa razy w roku. Poprzednie zmiany miały również na celu poprawę warunków dla rekrutów, awansy za wyniki zamiast wysługi lat oraz uzupełnienie umiejętności wojskowych o „umiejętności oceny strategicznej.” To ostanie w praktyce oznacza jednak większą ilość szkolenia politycznego.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.