POLECANY WPIS: Dlaczego wizyta Xi Jinping nic nie znaczy

China's President Xi Jinping, second left, his wife Peng Liyuan, left, Polish President Andrzej Duda, second right, and his wife Agata Kornhauser-Duda, right, attend the welcoming ceremony in Warsaw, Poland, Monday, June 20, 2016. Xi Jinping came to Poland for an official visit. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Zdjęcie za: AP Photo/Czarek Sokolowski

Niektórych może dziwić, że jeszcze nic nie napisałem o odwiedzinach Xi Jinping w Polsce. Po prostu nie uważam, żeby miała ona większe znaczenie niż rutynowe, rytualno-dyplomatyczne wizyty tego typu.

Tematy związane z podróżą Xi do Polski też w większości omówiłem już dawno. Pisałem zarówno o tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, jak i mierności polskich elit (tych rządzących i opozycyjnych), które się ekscytują całym przedsięwzięciem.

W ogóle w kontaktach z ChRL dno jako pierwsza osiągnęła Ewa Kopacz, ale od tamtej pory reszta też szura po dnie brzuchami. Także dla obecnego prezydenta Red is not so bad anymore.

No cóż, polskie „elity” nie rozumieją, że Chińczycy nie szanują słabości i służalczości, choć lubią ją wykorzystywać.

Są jeszcze dziennikarze, którzy w większości nie potrafią wyjść poza kalki zachodnich mediów – tak, są wyjątki, jak Hania Shen, z którą mnie więcej dzieli niż łączy, ale szanują za trzeźwy osąd ChRL.

Są też rożnej maści specjaliści i eksperci, ale „Moda na Chiny” leży w ich interesie. Klientów trzeba skądś brać. Wreszcie są akademicy, ale i oni potrzebują grantów, stypendiów i zaproszeń na konferencje. Pekin to wie i potrafi trzymać ich na krótkiej smyczy.

Co prawda pojawił się list o solidarność z prześladowanymi Chińczykami, ale nie zdobył zbyt dużego nagłośnienia. „Niepokorni” chyba nie są jednak tak niepokorni.

Sami widzicie, nie mam nic do dodania. Ci, co potrafią, zrozumieli już dawno. Innym jest wygodniej nie rozumieć.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “POLECANY WPIS: Dlaczego wizyta Xi Jinping nic nie znaczy

  1. Pingback: Chińska cenzura w Polsce | Za Wielkim Murem

  2. Pingback: POLECANY WPIS: Chińskie inwestycje – pieniądze czy bezpieczeństwo? | Za Wielkim Murem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s