China's President Xi Jinping, second left, his wife Peng Liyuan, left, Polish President Andrzej Duda, second right, and his wife Agata Kornhauser-Duda, right, attend the welcoming ceremony in Warsaw, Poland, Monday, June 20, 2016. Xi Jinping came to Poland for an official visit. (AP Photo/Czarek Sokolowski)

Zdjęcie za: AP Photo/Czarek Sokolowski

Niektórych może dziwić, że jeszcze nic nie napisałem o odwiedzinach Xi Jinping w Polsce. Po prostu nie uważam, żeby miała ona większe znaczenie niż rutynowe, rytualno-dyplomatyczne wizyty tego typu.

Tematy związane z podróżą Xi do Polski też w większości omówiłem już dawno. Pisałem zarówno o tzw. Nowym Jedwabnym Szlaku, jak i mierności polskich elit (tych rządzących i opozycyjnych), które się ekscytują całym przedsięwzięciem.

W ogóle w kontaktach z ChRL dno jako pierwsza osiągnęła Ewa Kopacz, ale od tamtej pory reszta też szura po dnie brzuchami. Także dla obecnego prezydenta Red is not so bad anymore.

No cóż, polskie „elity” nie rozumieją, że Chińczycy nie szanują słabości i służalczości, choć lubią ją wykorzystywać.

Są jeszcze dziennikarze, którzy w większości nie potrafią wyjść poza kalki zachodnich mediów – tak, są wyjątki, jak Hania Shen, z którą mnie więcej dzieli niż łączy, ale szanują za trzeźwy osąd ChRL.

Są też rożnej maści specjaliści i eksperci, ale „Moda na Chiny” leży w ich interesie. Klientów trzeba skądś brać. Wreszcie są akademicy, ale i oni potrzebują grantów, stypendiów i zaproszeń na konferencje. Pekin to wie i potrafi trzymać ich na krótkiej smyczy.

Co prawda pojawił się list o solidarność z prześladowanymi Chińczykami, ale nie zdobył zbyt dużego nagłośnienia. „Niepokorni” chyba nie są jednak tak niepokorni.

Sami widzicie, nie mam nic do dodania. Ci, co potrafią, zrozumieli już dawno. Innym jest wygodniej nie rozumieć.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] wtorek dałem krótki tekst o wizycie Xi Jinping w Polsce. Napisałem wtedy o służalczości polskich tzw. elit. Dzisiaj dotarło do mnie potwierdzenie i co […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] też powód, dla którego generalnie omija naszą wesołą krainę, ku zawodowi naszych rodzimych wielbicieli czerwonego reżimu, czekających by sprzedać swoje […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.