O zamachu stanu na Malediwach i rywalizacji chińsko-indyjskiej zobacz: Malediwy: przepychanka Pekinu z New Delhi.

Od dwóch dni napływają sprzeczne doniesienia o obecności jednostek Marynarki ALW w okół archipelagu Malediwów. Równocześnie, we wtorek parlament w Malé zaaprobował, zgodnie z życzeniem prezydenta Abdulla Yameena, przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 30 dni.

Zgodnie z konstytucją przedłużenie stanu wyjątkowego, jak inne akty dotyczące wolności osobistych, wymaga kworum 50%, a z powodu bojkotu opozycji nie udało się na głosowanie zebrać minimalnej liczby posłów.1 Lecz wygląda na to, że Yameen czując się silny obecnością Marynarki ALW, postanowił doprowadzić sprawę do końca.

Media mówią o zespole okrętów składającym się z nowoczesnego niszczyciela, fregaty, okrętu desantowego i tankowca. Można się domyśleć, że towarzyszą im też okręty podwodne.

Indie wyraziły „głębokie zaniepokojenie”, ale trudno powiedzieć, czy Narendra Modi zdecyduje się na interwencję w obecności obecności okrętów ALW i sprawdzić blef Xi Jinpinga. Nie wiadomo też, czy Modi może liczyć na wsparcie Amerykanów.

Moim zdaniem, Pekin nie jest gotowy do wojny z Indiami, co pokazał rozwój wypadków w czasie kryzysu na płaskowyżu Doklam w Bhutan. ChRL może jednak próbować przetestować Indie. Jeżeli New Delhi ograniczy się do protestów dyplomatycznych, to Pekin pokaże, że jego „protektorat” jest dużo warty. Lecz jeżeli na wyspach pojawią się indyjscy żołnierze, to może się okazać, że okręty ALW tylko przepływały obok, powiedzmy w misji zwalczania somalijskich piratów. Pekin i tak wykorzystałby indyjską interwencję do celów propagandowych.

Niestety tego typu gierki mają to do siebie, że łatwo wymykają się spod kontroli polityków i w pewnym momencie zaczyna przeważać logika ludzi w mundurach. To, co wygląda na genialny plan w zaciszu gabinetu, wprowadzane w życie, zaczyna żyć własnym życiem.


1 W głosowaniu wzięło udział tylko 38 z 85 posłów.

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

 1. Ludzie w mundurach, także generalskich, nie lubią wojen z silnym przeciwnikiem, ale lubią napięcia podnoszące im prestiż i uposażenia.
  Czasem przesadzają, tak się skończyła dyktatura wojskowa w Grecji i Argentynie.

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. […] Malediwy to małe państwo wyspiarskie, ale ulokowany strategicznie w zachodniej części Oceanu indyjskiego i spotykają się tu interesy strategiczne Indii, Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej oraz ChRL, która pożyczyła rządowi Yameena 1,4 mld USD. Ta niewielka, jak na ChRL, suma pozwoliła Pekinowi na uzyskanie poważnych wpływów w kraju. Wielu obserwatorów uważało, że Malediwy nie będą zdolne do spłaty długu i będą musiały pójść na ustępstwa, podobnie jak Sri Lanka. Zwłaszcza, że w czasie lutowego kryzysu Pekin wyraźnie stanął po stronie Yameena. […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.