Amerykańska Korporacja Prywatnych Inwestycji Zagranicznych (Overseas Private Investment Corporation, OPIC),  agencja wspierająca międzynarodowy rozwoju finansowy prowadzi rozmowy z Indiami na temat przyłączenia się tego kraju do Inicjatywy Indo-pacyficznej, którą niedawno zaproponował Mike Pompeo.

Do tej pory do amerykańskiej Inicjatywy przyłączyły się Japonia i Australia, ale udział Indii, które wcześniej odrzuciły udział w chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku, miałby duży wymiar polityczny, bo raczej nie ekonomiczny. Byłby to pierwszy kraj Południa biorący udział w projekcie.

Zgodnie z założeniami Inicjatywy Indo-Pacyficznej państwa biorące w nim udział mają prowadzić wspólne inwestycje w sektorach energetycznym, transportowym, turystycznym oraz infrastruktury technologicznej. Inwestycje mają przyciągnąć także prywatny kapitał – w nadziei twórców – większy od tego zaangażowanego przez rządy.

Generalnie problem z Inicjatywą Indo-Pacyficzną polega na tym, że wciąż wiąże się z nią więcej pytań, niż odpowiedzi.

Problem w tym, że kluczowa Ustawa o Lepszym Wykorzystaniu Pożyczek Inwestycyjnych (Better Utilisation of Investments Leading to Development Act, tzw. BUILD Act), wciąż czeka na zaaprobowanie w Senacie Stanów Zjednoczonych – w lipcu została przyjęta przez Izbę Reprezentantów.1

Jeżeli BUILD Act przejdzie, to OPIC zostanie przemianowana na Korporację Finansową Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (US International Development Finance Corporation, USIDFC), dysponującą budżetem 60 mld USD na zaangażowanie kapitałowe w krajach rozwijających się. Co ważniejsze, USIDFC w przeciwieństwie do OPIC będzie mogła prowadzić bezpośrednie inwestycje.

Amerykanie nie ukrywają, że Inicjatywa Indo-Pacyficzna ma być alternatywą dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku.2 Wygląda na to, że pierwszym polem rywalizacji obydwu inicjatyw będzie Myanmar. Chińska państwowa korporacja, Citic Group zainwestowała tutaj 1,3 mld USD w pierwszą fazę rozbudowy portu pełnomorskiego w Kyauk Pyu, zdolnego przyjmować największe tankowce. OPIC planuje z kolei inwestycję 250 mln USD w Apollo Towers Myanmar Limited, która będzie budować wieże telekomunikacyjne w całym kraju – do tej pory postawiono 1 800, ale w planach jest kolejne 2 000. Pozwoli to na objęcie zasięgiem całego kraju, a przede wszystkim uniemożliwi przejęcie przez Chińczyków infrastruktury telekomunikacyjnej.


1 Ma być procedowana w tym tygodniu.
2 Pompeo określił amerykańską „wizję ekonomiczną Indo-Pacyfiku otwartym wyzwaniem dla wzrostu chińskich wpływów w Azji.”

Opublikował/a Michał Bogusz

2 Comments

  1. […] Nawet jeżeli New Delhi przystąpi do Inicjatywy Indo-Pacyficznej,1 to miną lata zanim nowy projekt nabierze wystarczającego rozmachu, aby móc realnie wyprzeć ChRL. Dlatego Pekin powinien raczej dążyć do jak najszybszego nawiązania przyjaznych relacji z nową administracją, zamiast obrażać się na cały świat. Jednak pewne stare odruchy dworu cesarskiego są niełatwe do wyeliminowania. […]

    Polubienie

    Odpowiedz

  2. […] do całego przedsięwzięcia, od własnych inwestycji w Afryce3 po udział w amerykańskiej Inicjatywie Indo-Pacyficznej. Japończycy nie dali się także wciągnąć w żadne antyamerykańskie […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.