W ChRL wprowadzono formalnie do służby nowy lodołamacz Xuelong 2 (雪龙 2 dosłownie: Śnieżny Smok), który wraz ze starym lodołamaczem, Xuelong, kupionym od Ukrainy (zwodowany w 1993 roku)1 uda się jeszcze w tym roku w ekspedycję do Arktyki, gdzie ma ustanowić piąta już bazę polarną ChRL. Wpierw jednak popłyną na Antarktydę z 36 chińską misją badawczą w tym regionie.

W tej chwili w ChRL ma jedynie w Arktyce Stację Żółta Rzeka (黄河站) w Ny-Ålesund na Spitsbergenie. Niestety nie znalazłem jeszcze informacji, gdzie ma się znaleźć nowa stacja. Pozostałe trzy stacje polarne znajdują się na Antarktydzie: Stacja Wielki Mur (长城), Stacja Taisha (泰山) oraz Stacja Kunlun (昆仑), z tego ta ostatnia jest stacją sezonową, działającą tylko latem.

Nowy lodołamacz został zaprojektowany we współpracy między fińską firmą Aker Arctic Technology a Szanghajskim Instytutem Projektów i Badań Morskich. Statek zbudowano w Stoczni Jiangnan. Jednostka ma 122,5 metra długości, 22,3 metra szerokości i 13 996 ton wyporności. Ma osiągać maksymalną prędkość 15 węzłów. W pojedynczą podróż bez zawijania do portu na dystans maksymalnie 37 tysięcy km może zabrać 90 członków załogi na 60 dni.

Dzięki nowemu lodołamaczowi chińskie misje polarne będą mogły trwać dłużej i będą miały dalszy zasięg. Xuelong 2 przejmie na siebie rolę głównej jednostki badawczej, a Xuelong będzie działał w roli, do jakiej go pierwotnie zbudowano, czyli jednostki zaopatrującej zarówno Xuelong 2 jak i stacje polarne – przynajmniej te nad morzem.

Nowy lodołamacz, który jest pierwszym z serii, jest realizacją ambicji polarnych ChRL, co nabrało także nowego znaczenia po historii z pomysłem zakupu Grenlandii przez Trumpa. Moim zdaniem oznacza to także otwarcie nowego pola rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zwłaszcza, że amerykańska Straż Przybrzeżna też właśnie wzbogaciła się o nowy lodołamacz, Polar Star.


1 To nie są jedyne lodołamacze ChRL, ale pozostałe sześć jednostek z serii Haibing (海冰) są w dyspozycji Marynarki ALW i nie służą badaniom naukowym.

Opublikował/a Michał Bogusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.