Nie minęło dużo czasu, od kiedy Pekin ogłosił, że zezwoli małżeństwom na posiadanie trzeciego dziecka, a już jest nowa inicjatywa, która w mniemaniu decydentów ma zachęcić rodziny do posiadania więcej dzieci.

Według przedstawionych w wtorek wspólnych propozycji KC KPCh i Rady Państwowej ChRL rodzice otrzymają ulgę podatkową za wydatki ponoszone na dziecko do trzeciego roku życia. Ponadto, rodzice trojga dzieci, będą zwolnieni z obowiązku płacenia kar i grzywien (nie jest jasne czy wszystkich) oraz nie będą podlegać karą wymierzanym przez zakład pracy. Trzecie dziecko w rodzinie nie będzie też objęte ograniczeniami dotyczącymi zapisów do szkoły, ani nie będzie objęte restrykcjami zmiany meldunku (hukou). Zostaną również zestandaryzowane procedury medyczne pomagające zajść w ciążę (in-vitro), a pary wymagające pomocy uzyskają wsparcie finansowe państwa.

To kolejny krok, który ma zwiększyć dzietność Chińczyków i poprawić sytuację demograficzną kraju, zmierzającą do zapaści, co ujawniły wyniki ostatniego spisu powszechnego. Moim zdaniem, te działania nie wpłyną jednak na ogólną dzietność w ChRL, chociaż będą wymierną pomocą dla konkretnych rodzin, jak współfinansowanie in-vitro przez władze.

Problem w tym, że prawdziwe wydatki dla chińskich rodzin zaczynają się po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia, kiedy trafia ono do przedszkola. Dlatego ulga, która nie obejmuje największych obciążeń, niewiele zmieni. Inne „korzyści” zaproponowane w tym dokumencie są jeszcze bardziej iluzoryczne. Zwolnienie z ograniczeń hukou trzeciego dziecka brzmi atrakcyjnie, ale co z pierwszym i drugim dzieckiem? Co z samymi rodzicami? Takie dziecko będzie mogło z tego skorzystać dopiero w życiu dorosłym, a ponieważ dopuszczono posiadanie trzeciego dziecka dopiero w maju br., to oznacza, że pierwsi beneficjenci tej zmiany urodzą się nie wcześniej niż w przyszłym roku, a praktycznie będą mogli skorzystać z tego przywileju gdzieś za dwadzieścia parę lat…

Niemniej widzę pozytywny wymiar inicjatywy, poza doraźną pomocą, z której skorzystają niektóre przynajmniej rodziny, to dokument jest dowodem poważnej zmiany w myślenia partyjnej wierchuszki o demografii. Może w przyszłości przyniesie to dalsze, bardzie skuteczne zmiany. Może.

Opublikował/a Michał Bogusz

One Comment

  1. […] Chińczycy nie decydują się na posiadanie drugiego lub więcej dzieci, tj. niskie dochody i wysokie koszty posiadania dziecka. Jeszcze w 2005 roku wychowanie dziecka do pełnoletności miało kosztować ok. 490 tysięcy RMB […]

    Polubienie

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.